“10 yılda net 150 milyar dolar kazandırdık“

DÜNYA

2018’de 17.6 milyar dolarlık ihracata damga vuran hazırgiyim firmaları, görkemli bir merasimle mükafatlarını aldı. Yıllardır ‘kazanan ve kazandıran’ ihracatçıların mükafatları, İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Lideri Mustafa Gültepe’nin mesken sahipliği yaptığı iftar programının akabinde verildi. Ödül merasimine Ticaret Bakan Yardımcısı İstek Tuna Turagay, Türkiye İhracatçıları Meclisi (TİM) Lideri İsmail Gülle ile moda, marka ve hazır giysi kesiminin önde gelen isimleri katıldı.

“2018 Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni”nde konuşan Mustafa Gültepe, Türkiye’nin toplam 18 milyar dolar sonuna gelen hazır giysi ihracatının yüzde 75’ten fazlasını İHKİB üyelerinin gerçekleştirdiğini söyledi. Gültepe, “1986’da yaklaşık 1 milyar dolar olan hazır giysi ihracatımızı 18 kat arttırarak 17.6 milyar dolara çıkardık” diye konuştu.

“Global pazardan %3.3 pay”

Gültepe, imalat sanayi üretiminin yüzde 6’sını, imalatta iş gücünün yüzde 14’ünü, toplam ihracatın yüzde 11’ini Türk moda sanayisinin sağladığını bildirdi. Gültepe, şunları söyledi:

“Dünya hazır giysi ihracatının yüzde 3.3’ünü biz gerçekleştiriyoruz. Halbuki Türkiye olarak dünya ihracatından aldığımız hisse yüzde 0,98. Yalnızca bu data bile dalımızın Türkiye ihracatındaki vazgeçilmez ehemmiyetini ortaya koyuyor. İşsizliğin değerli bir sorun haline geldiği ülkemizde istihdamda da rekor üstüne rekor kırdık. Ağustos – Aralık 2018 dönemimde her ay ortalama ek 5 bin insanımızı iş sahibi yaptık. Geçen yılı 525 bin kişilik rekor istihdam ile kapattık. 16 milyar dolarla net döviz getirisiyle de rekorumuzu yeniledik. Yıllardır olduğu üzere cari açığın çok daha büyümesini tekrar biz engelledik. 2018’de büyümede de fark yarattık. İmalat sanayi yüzde 1,5 büyürken kesimimizde yüzde 4,7 büyümeye imza attık.

İstanbul moda ve marka Anadolu üretim üssü olacak

Son 5 yıllık yatırım teşvik kapsamında yaratılan ek 1 milyon istihdamın 140 binini biz sağladık. Dört yıllık yol haritamızı oluşturan ‘Dört Dörtlük Plan’daki amaçlarımızı gerçekleştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Dal olarak planda ortaya koyduğumuz 33 milyar dolarlık ihracat maksadına kilitlendik. Bu noktada yatırım teşviklerinin dalımızın taleplerine uygun biçimde düzenlenmesi büyük değer taşıyor. En büyük başarımız İstanbul’u moda- marka merkezine, Anadolu’yu ise üretim üssüne dönüştürmek olacak.”

“Ağustosta ‘İhracat Stratejisi’ni açıklayacağız”

Ticaret Bakanı Yardımcısı İstek Tuna Turagay da, “Ağustos ayında sayın bakanımızla birlikte İhracat Stratejisi’ni açıklayacağız. Özel sektör-kamu iş birliğine gereksinimimiz var. Birlikte olduğumuz sürece, birbirimizi aşağı çekmediğimiz sürece bu ortamda biz çok daha büyük başarılara imza atarız” dedi.

“ihracatta maksat kısa müddette 200 milyar dolar”

TİM Lideri İsmail Gülle de Türkiye’nin 2019’u 180 milyar doların üstünde ihracatla tamamlamasını beklediklerini söz ederek, “İhracatta maksat kısa müddette 200 milyar dolar. 100’lerden sıkıldık, 100’ü geçelim artık, 200 olsun” dedi.

Başa dön tuşu