20 dolarlık telefonlar dünyayı internete bağlayacak

Birleşmiş Milletler’in (BM) dijital teknolojinin dünyanın internet erişiminde ıstırap yaşayan öbür yarısına da ulaştırılması davetinin akabinde Google, çıkarmayı planladığı 20 dolarlık yeni telefonları ile bu projeye katkı sunmayı hedefliyor.

ABD merkezli Associated Press haber ajansına nazaran, Birleşmiş Milletlerin davetinin akabinde bir basın toplantısı düzenleyen Google Lider Yardımcısı Vinton Cerf, dünyanın geri kalanı ile dijital farkın kapanması çalışmasının çok maliyetli olacağını kaydetti.

Fiyatlarda indirime gitmeden dünyanın geri kalanını online hale getirmenin mümkün olmayacağının altını çizen Cerf, çıkarmayı planladıkları 20 dolarlık telefonlarda bin dolarlık telefonların sahip olduğu özelliklerin bulunmayacağını lakin internete bağlanmak ve uygulamaları kullanabilmek için gerekli donanımın olacağını belirtti.

Amerika’da yüzde 15 internete sağlıklı erişemiyor

Cerf, internet erişiminde sorun yaşanan bölgelerin yalnızca kırsal bölgeler olduğunu lisana getirerek, “Ancak bu sanılanın bilakis yalnızca Afrika değil. Amerika’da da yüzde 10 ile 15 ortasında bir nüfus internete sağlıklı bir halde erişemiyor” değerlendirmesinde bulundu.

2030’da her yetişkin çevrimiçi olacak

Bu ortada Birleşmiş Milletler raporuna nazaran 2030 yılına kadar her yetişkin, dijital ağlara, dijital finans ve sıhhat hizmetlerine erişebilecek.

Dijital teknolojinin getirilerinin yanında kimi istenmeyen sonuçlar doğurabileceğini de vurgulayan BM, bilhassa toplumsal medyada istenmeyen içerikler, mahremiyetin ihlali üzere mevzular konusunda temkinli olunması gerektiğini bildiriyor.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu