2018’de 341 milyar liralık gayrimenkul satıldı

Tapuda geçen yıl 2,5 milyon gayrimenkul el değiştirirken, bu satışlarda 341 milyar liralık paha ibraz edildi.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı bilgilerine nazaran, geçen yıl Türkiye genelinde 2 milyon 500 bin 44 gayrimenkul (konut, iş yeri, arsa, tarla) satıldı. Bu satışlardan elde edilen harç geliri 10 milyar 724 milyon lira olarak gerçekleşirken, kelam konusu 2,5 milyon gayrimenkulün kıymeti 341 milyar lira oldu.

Tapuda el değiştiren gayrimenkul sayısı 2018’de evvelki yıla nazaran azalırken, paha arttı. 2017’de 2 milyon 557 bin 543 gayrimenkul, 309 milyar 307 milyon liraya satılırken, geçen yıl 2,5 milyon gayrimenkul satışından 341 milyar lira elde edildi.

Geçen yıl tapuda satışı gerçekleşen gayrimenkul başına ibraz edilen kıymet ise 136 bin 458 lira oldu.

Tapuda 2016’da 2 milyon 447 bin gayrimenkul karşılığında 260 milyar lira, 2015’te 2 milyon 381 bin süreçte 236 milyar lira, 2014’te 2 milyon 211 bin süreçte 197 milyar 622 bin lira, 2013’te 2 milyon 152 bin süreçte 175 milyar lira kıymet ibraz edildi.

Son 5 yılda tapuda satışı gerçekleştirilen gayrimenkul sayısı yüzde 16 artışla 2 milyon 152 binden 2,5 milyon adede yükselirken, satışlar karşılığında beyan edilen gelir yüzde 95 artışla 175 milyar liradan 341 milyar liraya ulaştı.

“Gerçek pahanın 500 milyar liranın üzerinde olduğunu düşünüyoruz”

Coldwell Banker Türkiye Ülke Lideri Gökhan Taş, tapu satışlarında gerçek sisteme geçilmesinin kıymetinden bahsederek, araştırmalarına nazaran gerçek bedeli beyan eden alıcı ve satıcı sayısının çok az olduğunu söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Türkiye’deki bütün konut, iş yeri ve emlakın gerçek kıymet haritasını çıkarmak için çalışmalara başladığını anımsatan Taş, bu haritanın gayrimenkul kıymetlerini anlık göstereceğini, bu sayede tapuda gerçek bedelin çok altında sayıların beyan edilemeyeceğini anlattı.

Taş, tapu kaydında bu pahaların temel alınacağını kaydederek, şu sözleri kullandı:

“Bu yeni sistem sayesinde tapuda 6-7 milyar doları bulduğunu düşündüğümüz vergi kaybı da önlenecek. Ayrıyeten yıllık 2,5 milyon gayrimenkul satışında ibraz edilen 341 milyar liranın gerçekte 500 milyar liranın üzerinde olduğunu düşünüyoruz. Hepimiz biliyoruz ki bu mevzuda hassas olan bir kesitin ve markalı konut üreticilerinin dışında gayrimenkul satışında harç ve vergi nedeniyle gerçek paha beyan edilmiyor. bu nedenle bakanlığın çalışmasını çok önemsiyor ve kısa müddet içerisinde hayata geçmesini arzuluyoruz.”

“Satış adedi azalsa da bedel düşmeyecek”

Hafele Türkiye İcra Konseyi Lideri Hilmi Uytun, bu yıl başta konut olmak üzere gayrimenkul satışlarında düşüş yaşandığını belirterek, yıl sonunda toplam gayrimenkul satışlarında 2,5 milyon adedin bulunamayacağını söyledi.

Ancak son yıllarda fiyatlarda artış yaşanmaması nedeniyle konut kredilerinin gerilemesi halinde satışlarda artış yaşanabileceğini lisana getiren Uytun, “Her ne kadar yıl sonunda 2,5 milyon gayrimenkul satışına ulaşamasak da beyan edilen gelirde gerileme yaşanmayacağını düşünüyorum.” dedi.

Uytun, konut alımında son kararı veren bayanların, konutun dış görünümünden fazla iç görünümünü temel alarak bir sonuca vardığını kaydederek, şu sözleri kullandı:

“Mutfak, banyo ve gardropta yaptığımız değişiklikler konutun satış sebebi oluyor. Tam da bu sebeple 2 yıl evvel bu öngörüde bulunarak biz de Hafele Concept Project’i hayata geçirdik ve bilhassa de markalı konut üreticilerinin, Anadolu’daki büyük projelerin gereksinim duyduğu bir ihtiyacı gidermeye başladık. Hakikaten her bütçeye uyan dokunuşlarımızla birlikte projeler daha konforlu, daha şık ve daha fonksiyonel oldu. Halihazırda müteahhitler projelerin satış suratından; meskeni alanlar ise konfor, şıklık ve fonksiyonellikten çok mutlu.”

Kaynak: AA

Başa dön tuşu