2018’in en maliyetli doğal afeti

Alman sigorta şirketi Munich RE, California eyaletinde 8 Kasım’da başlayan ve “Camp yangını” olarak isimlendirilen orman yangınının, 16,5 milyar dolar ziyana yol açarak geçen yılın en maliyetli doğal afeti olduğunu belirtti.

Binlerce konutun yok olmasına, onlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden olan yangının yol açtığı 16,5 milyar dolarlık maddi kaybın 12,5 milyar dolarlık kısmının sigortalı olduğu kaydedildi.

Şirket, 2018’de en fazla maliyeti olan kasırganın ise, ekim ayında ABD’nin Florida eyaleti kıyılarında tesirli olan Michael Kasırgası olduğunu bildirdi. 16 milyar dolarlık maddi kayba neden olduğu sanılan kasırganın 2018’in maliyeti ikinci en yüksek doğal afeti olduğu bildirildi.

2018’deki ziyan bir evvelki yılın çok altında

Geçen yıl tüm doğal afetlerden kaynaklanan ziyanların 160 milyar dolara ulaştığını belirten Munich RE, bunun, 2017’de doğal afetlerin yol açtığı 350 milyar dolarlık kaybın altında kaldığına işaret etti.

Şirketin İdare Konseyi Üyesi Torsten Jeworrek, Californiya’daki orman yangınlarının artmasının iklim değişikliği ile ilişkili göründüğüne dikkati çekerek, “Kayıpların önüne geçmeye yardımcı olmak için imar yönetmelikleri ve arazi kullanımı konusunda harekete geçmek gerekiyor” dedi.

California yangını ve Michael kasırgası

Eyaletin kuzeyindeki Paradise kasabasında başlayan orman yangını yaklaşık 14 bin mesken, 500’den fazla iş yeri ve yaklaşık 4 bin 300 binayı yok etmiş, yangında 80’den fazla kişi hayatını yitirmişti. Toplamda 620 kilometrekarelik alanı tesiri altına alan yangın, California tarihinin “en büyük ve en çok can kaybının yaşandığı” orman yangını olarak kayıtlara geçmişti.

Florida’nın son 100 yılda gördüğü en şiddetli kasırga olduğu belirtilen Michael’ın ise, 1992’deki Andrew’den sonra ABD’yi karadan vuran en şiddetli kasırga olduğu tabir edilmişti. Kasırgada 35 kişi hayatını kaybetmişti.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu