2023’ün kaderini kritik risklerin nasıl yönetileceği belirleyecek

Türkiye’de risk idaresi konusunda finans dışı kesimlerde faaliyet gösteren tüm profesyonelleri birebir çatı altında toplayan Kurumsal Risk İdaresi Derneği (KRYD) tarafından düzenlenen ‘2023 Küresel Riskler Zirvesi’ Sabancı Kuleleri Hacı Ömer Sabancı Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Bu yıl 9’uncusu gerçekleşen tepenin açılış konuşmalarını KRYD İdare Heyeti Lider Yardımcısı Anıl Erkan ve Sabancı Holding Finans Küme Lideri N. Orhun Köstem yaptı.

Çevre problemleri artık gündemin doruğunda

Koronavirüs salgını sonrasında tüm dünyanın birçok alanda güç bir süreçten geçtiğine dikkat çeken KRYD İdare Heyeti Lider Yardımcısı Anıl Erkan, “Batıda bir nebze geride bırakılan pandemi riski bugün Çin’de devam ediyor. Kritik süreçte hepimiz, sevdiklerimiz ve ülkemiz için tasa duyduk. Tekrar 2022 yılında başlayan Rusya – Ukrayna savaşı, başta Avrupa olmak üzere global ölçekte derin sonuçlar yaratmaya devam ediyor. Savaş ve dünyanın gözü önünde güç ve besin tedariğini sekteye uğratan tesirler sürerken bu jeopolitik riskin ekonomik sonuçlarını da daima birlikte yaşıyoruz. Global çaptaki yüksek enflasyonun yarattığı ömür maliyeti kıskacı ve resesyon sinyalleri ülkeleri önlemler almaya zorluyor. Başka yandan iklim değişikliğinin sebep olduğu çok hava olayları hayatlarımızı ve işlerimizin sürekliliğini günden güne daha çok tehdit ediyor. Yayınlanan her yeni bilimsel araştırma global ısınmanın varsayım edilenden daha süratli formda dünyamızı tesiri altına aldığını gösteriyor. Çevresel risklerin işlerimize yansıması ve bu risklerin idaresi artık şirket idare konseyleri gündeminin en zirvesinde yer alıyor” dedi.

Dünyanın karşılaştığı risklerin savaş, salgın hastalık, çevresel riskler ve bunların getirdiği ekonomik zahmetlerden ibaret olmadığının altını çizen Anıl Erkan, “Global risklerin tahlilinde en kıymetli etken, global itimat ortamının güçlendirilmesi olarak öne çıkıyor. Ferdî alakalarda ve iş yapmanın temelinde yer alan itimat ve bilhassa ülkeler ortasındaki itimat, inşası çok uzun süren ancak bir gecede yerle bir olabilen bir kavram. Bugün büyük oyuncuların birbirleriyle bölge, pazar, nüfuz ve güç için kıyasıya rekabet ettiği bir global gündemden geçiyoruz. Gelinen noktada itimat yıkılmış değil; ancak epeyce zayıflamış ve ziyana uğramış durumda. Tüm dünya merakla atılacak yeni adımları bekliyor. 2023 yılının seyrini, büyük oranda bu kritik risklerin nasıl yönetileceği ve global inancın hangi ölçüde geri tesis edileceği belirleyecek. Bu noktada iş insanları ve risk idaresi profesyonellerini değerli misyonlar bekliyor” dedi.

Başa dön tuşu