29 bin 689 sağlık personeli alınacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, CNN Türk’te Hakan Çelik’in sunduğu “Hafta Sonu” programına katıldı.

Bakan Koca, 2019’da 29 bin 689 sıhhat işçisi alımı olacağını belirterek, “Bunun birinci etabı olarak 6 bin 829 hemşire, bin ebe ve 3 bin sıhhat memuru olmak üzere odyolog, psikolog, diyetisyen, fizik tedavi üzere alanlarda 12 bin işçinin alımı için önümüzdeki ay ilana çıkılacak. Önümüzdeki ay olmasıyla ilgili bütün hazırlığımızı yaptık, kılavuz hazırlığımız bitti. ÖSYM’ye gönderdik.” tabirlerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı’nın bu mevzuyla ilgili bütün çalışmalarının tamamlandığını kaydeden Koca, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Özellikle altını çizerek söylemek istiyorum, 12 bin işçinin alımı da bugüne kadar olduğu formuyla KPSS ile olacak. İkinci etabı ise, yani 29 bin 689 sıhhat işçisi alımını tamamlayacak olan 17 bin 689 işçisi de muhtemelen Eylül-Ekim’de ÖSYM’nin takvimine nazaran planlamış olacağız. Çalışanın KPSS ile alımı konusundaki yol daha bir hakkaniyetli ve bu manada başarıyı endeksleyen bir yaklaşım şekli olduğu için bunu devam ettirmek, en azından hakkaniyetli olma noktasında bu sistemin daha hakikat olduğunu düşünüyoruz.”

Koca, yardımcı sıhhat çalışanıyla ilgili son periyot sayıca giderek artan lakin nerede kimlerin çalışabilirliliğinin net olmadığını bildiklerini söyleyerek, “Bununla ilgili de diyaliz teknikerlerinin nerede-nasıl çalışması gerektiğiyle ilgili bir yönetmelik düzenlememiz oldu. Yani daha evvel hemşirelerin bilhassa sertifikayla devam ettirdikleri bu hizmetleri, diyaliz teknikerlerinin var olduğu bir süreçte öncelikle diyaliz teknikerlerinin çalışmasını belirten bir yönetmelik. Misal biçimde başka yardımcı sıhhat çalışanı için de bu yönetmelik hazırlıkları yapılıyor. Yüklü çalışanlarımızın bilhassa mesleksel olarak eğitim aldıkları alanla ilgili yerlerde çalışmasıyla ilgili yönetmelik çalışmalarımız da devam ediyor.” dedi.

Başa dön tuşu