300’e yakın WEPs imzacısı firmanın 31’i Bursa’dan

BURSA (DÜNYA) – Yeşim Dokuma, BUSİAD ve BUİKAD koordinatörlüğünde oluşturulan Bayanın Güçlenmesi Bursa Platformu örnek bir uygulamaya daha imza attı. Merinos AKKM Orhangazi Salonu’nda gerçekleştirilen aktifliğe WEPs imzacısı firmaların çalışanlarından oluşan yaklaşık 600 kişi katıldı.

Global Compact Türkiye Bayanın Güçlenmesi Çalışma Kümesi Eş Lideri Dilek Mert, Türkiye’de yaklaşık 300’e yakın firmanın kadın-erkek eşitliği ve bayanların ekonomik hayatta güçlenmesi için, Bayanın Güçlenmesi Prensiplerine (WEPs) imza attığını kaydetti. Bu alanda dünya ülkeleri ortasında Türkiye’nin birinci sırada yer aldığına işaret eden Yürekli, “Söz konusu firmalar ortasında 31 imzacı da Bursa’dan yer alıyor. 2016 yılından bu yana Bayanın Güçlenmesi Bursa Platformu olarak bu mevzuda çalışmalar yapıyoruz. 5 Mart tarihi prestiji ile de Bayanın Güçlenmesi Bursa Platformunu örnek alarak İzmir’de de birebir modeli hayata geçireceğiz. Bursa bu hususta rol model olmuş olacak” dedi.

BUİKAD İdare Konseyi Lideri İpek Yalçın, toplumsal cinsiyet eşitliğinin lokal seviyede yayılmasına yönelik stratejilerin çok değerli olduğunu belirtti. Yalçın, bayanların ekonomik yaşama daha fazla katılmalarının, kalkınma ve büyümeden daha fazla hisse almalarının ve aile içindeki pozisyonlarında güzelleşme sağlanmasının, kalkınmışlığın gerekleri ortasında yer aldığına işaret ederek “İlk olarak 2018 yılında düzenlediğimiz “Gücümüz Eşitliğimiz” panelinde iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarını bir ortaya getirdik. Bayan istihdamı ile ilgili kıymetli hususların gündeme geldiği panelle tüm iş dünyasında farkındalık yarattık” diye konuştu.

BUSİAD Lider Yardımcısı Buğra Küçükkayalar ve BM Bayan Ünitesi Programlar Yöneticisi ve Ülke Yöneticisi Vekili Zeliha Ünaldı’nın konuşmalarının akabinde aktiflik “Gizli Sayılar” isimli sinema gösterimi ile devam etti.

Başa dön tuşu