35 bin MWe’lık güneş enerjisi proje başvurusu var

Lisanssız elektrik üretimi sürecinin 2019’dan itibaren değişmesiyle, enerji sektörünün odak noktalarından birinin güneş enerjisi olduğunu dile getiren Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkan Yardımcısı Hacı Ali Ulutaş, “Rüzgar enerjisi de bunun beraberinde gelmiştir. Sırtımızı güçlü esen rüzgâra verecek, yüzümüzü de her daim güneşe döneceğiz” diye konuştu.

Sanayici, karbon vergisi sınırlamasından kurtuluyor

 Güneş Enerjisi ve Enerji Depolama Semineri’nin açılışında konuşan Ulutaş, gerçekleştirilen düzenlemelerle lisanssız elektrik üretiminin özellikle sanayici için büyük avantajlar sağladığını belirterek, şöyle devam etti: “Lisanssız tesis kurmasının sanayicinin elektriğini kendi üretip yeşillendirmesi anlamına geliyor.

Hem karbon vergisi gibi sınırlamalardan kurtulmuş oluyor. Türkiye’nin elektrik şebekesinde ise puant talebinde ya da yükündeki elektrik tüketimi düştüğü için elektrik fiyatlarına da pozitif yönde etki ediyor. 2019’a kadar 7 bin-7 bin 500 megavat olan lisanssız güneş enerjisi proje toplamı şu an 35 bin megavata ulaştı.”

Depolamalı yenilenebilir enerji santrallerinin de yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasını artırmak için yeni bir metot olarak ortaya çıktığını vurgulayan Ulutaş, “Almış olduğumuz 270 bin megavatı geçen depolamalı yenilenebilir enerji başvuruları aslında yenilenebilir enerji yatırımcılarının bu alandaki beklentisini göstermesi açısından önemli” diye konuştu.

“Güneş enerjisi yatırımlarındaki patlama umut verici”

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Seyit Ardıç da “Güneş enerjisi hali hazırda küresel elektrik talebinin yüzde 4,5’ini karşılıyor. Bu oran düşük görünüyor fakat son yıllarda güneş enerjisi yatırımlarında yaşanan patlama oldukça umut vaat edici” dedi.

İhtiyaç fazlası elektriğin satışına onay

Deprembölgesinde bu yıl ilk kez devreye alınanlisanssızüretim tesislerinin ihtiyaç fazlası elektriğinin tamamı satışa konu edilebilecek. EPDK, konuya ilişkin kurul kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, 6 Şubat’takidepremler nedeniyle, olağanüstü hal kararı alınan veya afet bölgesi ilan edilen şehirlerdelisanssızüretim tesisleri için, bu yıl ilk kez devreye alınan tüketim tesisleri ile ilişkilendirilen ve bu yıl devreye alınan üretim tesislerinde satışa konu edilebilecek ihtiyaç fazlası elektrik miktarının tamamı dikkate alınacak.

Başa dön tuşu