“40 bin aracın geçmişi temizlenecek”

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Lideri Aydın Erkoç, gümrüklerde el konulan araçlara yönelik düzenlemeyle on binlerce kişinin mağduriyetinin giderileceğini belirterek, “40 bini aşkın aracın geçmişi temizlenecek. Vatandaş ister aracını kullanabilecek isterse satacak.” dedi.

Erkoç, TBMM gündeminde bulunan ve gümrüklerde el konulan araçlara ait düzenlemeleri de içeren torba teklif hakkında değerlendirmede bulundu.

Yurt dışından getirilen araçlarla ilgili 10 yıldır devam eden davalar olduğunu anımsatan Erkoç, kelam konusu düzenlemeyle devletin yaklaşık 2 milyar lira gelir sağlayabileceğini söyledi.

Yurt dışından getirilirken el konulan araçlarla ilgili düzenlemenin bir gereksinim olduğunu tabir eden Erkoç, “Gümrüklerde el konulan araçlar konusunda getirilecek düzenlemeyle on binlerce kişinin mağduriyeti ortadan kaldırılacak. 40 bini aşkın aracın geçmişi temizlenecek. Vatandaş ister aracını kullanabilecek isterse satacak.” diye konuştu.

Şartlar yerine getirilirse araç sahibine verilecek

Erkoç, düzenlemeye nazaran, taşıtın tasfiyesinin tamamlanmamış olması, 31 Aralık 2019’a kadar ilgili gümrük yönetimine başvurulması ve taşıtın birinci iktisabında ödenmesi gereken özel tüketim vergisinin (ÖTV) yüzde 25’inin ilgili tahsil dairesine ödenmesi kurallarının birlikte gerçekleşmesi halinde, araç hakkında el koyma ve müsadere kararının verilmeyeceğini bildirdi.

Mevcut el koyma kararının bu durumda kaldırılacağını ve el konulan aracın sahibine iade edilmesine karar verileceğine dikkati çeken Erkoç, iadesi talep edilen ulaşım araçlarının korumasına ait masrafların da araç sahibince ödeneceğini lisana getirdi.

ÖTV indiriminin etkisi

30 Haziran’da sona eren “sıfır araba alımında ÖTV indirimi” uygulamasının kesime tesirini de kıymetlendiren Erkoç, şunları kaydetti:

“ÖTV’deki indirimin sona ermesi yurt dışından araç getiren arkadaşları rahatsız ediyor, lakin 70 bine yakın ikinci el araç alıp satanlar da keyifli oluyor. Zira sıfır arabaların ÖTV’leri indirildiği vakit ikinci elde önemli bir sakinlik oldu. Bu araçlarda tekrar ÖTV indirimine gidilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Vatandaşlar da buna nazaran hesaplarını yapmalı.”

Kaynak: AA

Başa dön tuşu