5 yılda 187 milyon dolarlık bonservis geliri

Avrupa Futbol Federasyonları Birliğinin (UEFA) finansal fair play uygulamalarına ahenk sağlamaya çalışan Türk futbol kulüplerinin, son 5 yılın transfer gelirleri 187 milyon dolar oldu. Kulüpler, bu periyotta bonservis istikrarında 102 milyon dolar fazla verdi.

AA muhabirinin, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) sermaye hesabı tablosundan derlediği bilgilere nazaran, bilhassa UEFA’nın finansal fair play (FFP) uygulamaları nedeniyle transferde son yıllarda daha dikkatli davranan kulüpler, 2016’dan itibaren “bonservisli futbolcu transferinde” artıya geçti.

Türkiye’deki kulüpler, 2015’te bonservisli futbolcu transferinden 28 milyon dolarlık gelir elde ederken, tıpkı yıl 49 milyon dolarlık harcama yaptı. Kelam konusu fiyat 2016 yılında 26 milyon dolarlık satışa karşılık, 3 milyon dolar alış olarak kayıtlara geçti. Kulüpler, 2017, 2018 ve 2019 Ocak-Nisan periyodunda ise sırasıyla 32 milyon dolar, 73 milyon dolar ve 28 milyon dolarlık transfer geliri sağlanırken, birebir periyotta toplam 33 milyon dolarlık harcama kaydedildi.

Bu periyotta, Galatasaray’dan Garry Rodrigues, Bafetimbi Gomis, Fenerbahçe’den Josef de Souza, Giuliano ve Fernandao Suudi Arabistan gruplarına transfer oldu.

Beşiktaş’tan Cenk Tosun’un İngiltere’nin Everton kulübüne, Ryan Babel ve Fabricio Ramirez birebir ülkenin Fulham kulübüne, Cengiz Ünder’in İtalya’nın Roma kulübüne, Altınordu’dan Çağlar Söyüncü’nün Almanya’nın Freiburg kulübüne transferleri de son 5 yılda dikkati çeken öteki transferler olarak kayıtlara geçti.

Transfere FFP etkisi

Son yıllarda kulüpler, gelir sarfiyat istikrarında yaşadıkları aksilikler nedeniyle UEFA’dan çeşitli cezalar alırken, bu durum kulüplerin Avrupa kupaları gelirlerinden de yoksun kalmalarına yol açtı. Bu nedenle transfer harcamalarında daha dikkatli tercih yapan kulüpler, bonservis istikrarı açısından kar etmeye başladı.

Türk spor kulüplerinin, son 5 yılı değerlendirildiğinde açık verilen tek yıl 21 milyon dolar ile 2015 oldu. Bundan sonraki periyotlarda ise kulüpler, başarılı transfer tercihleriyle daima bonservis fazlası verdi. Kelam konusu 5 yıllık periyotta, toplam 187 milyon dolarlık transfer geliri elde eden Türk kulüplerinin bütçesi, bu periyotta 102 milyon dolarlık bonservis geliri fazlası verdi.

Başa dön tuşu