ABD’li ekip Türkiye’de çalışma yapacak

Türk-Amerikan ilgileri üzerine çalışmalar yapan Türk Miras Vakfı (THO), yeni bir saha çalışması projesini hayata geçirerek 10 Amerikalı araştırmacıyı Türkiye’ye götürecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan THO Lideri Ali Çınar, hedeflerinin Türk-Amerikan münasebetlerinin gelişimine katkı yapmak olduğunu tabir etti.

Çınar, Prof. Dr. Michael Gunter başkanlığında 10 ABD’li araştırmacıdan oluşan grubun 30 Haziran-7 Temmuz tarihlerinde Türkiye’yi ziyaret edeceğini anlattı.

“Araştırmacılar Türkiye’nin güçlü kurumlarıyla buluşacak”

Türkiye’deki ilgili birçok kurum ve kuruluşun ziyaret edileceğini kaydeden Çınar, “Türkiye-ABD ilgilerinin içinde bulunduğu güçlü süreçte Türkiye’nin güçlü kurumları ile araştırmacıları buluşturmanın geleceğe eşsiz bir katkı sağlayacağını ve araştırmacıların Türkiye’de edindiği deneyim ve imkanla, THO’nun amaçladığı yapan diyalog platformunun da temellerinin atılacağına inanıyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Çınar ayrıyeten, proje kapsamında devlet kurumları, iş dünyası, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarında toplantılar yapılarak programa katılan Amerikalı profesyonellerin Türkiye ile ilgili farklı bahislerde daha derinlemesine bilgi sahibi olması ve ortak projeler yapmalarının hedeflendiğini anlattı.

Söz konusu çalışmanın akabinde hazırlanacak kapsamlı bir raporun da Türk-Amerikan alakaları konusunda bilgi üreten aktörlerle paylaşılacağı kaydedildi.

THO, 2018 yazında da “Türkiye’deki Mülteci ve Sığınmacılar: Meseleler, Fırsatlar ve Yaklaşımlar” isimli bir proje düzenlemiş ve 10 ABD’li genç akademisyeni İstanbul, Ankara ve Gaziantep kentlerinde sivil ve resmi yetkililerle bir ortaya getirmişti.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu