ABD’nin Ankara Büyükelçisi Satterfield oldu

ABD Senatosu, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği için daha evvel ismi açıklanan David Satterfield’in vazifesini onayladı.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Dün gece, ABD Senatosu, Büyükelçi David Satterfield’ın ABD’nin Ankara Büyükelçiliği vazifesini onayladı. Yakın bir gelecekte kendisini karşılamak için sabırsızlanıyoruz.” sözünü kullandı.

Satterfield kimdir?

Satterfield, ABD Dışişleri Bakanlığının en kıdemli meslek diplomatlarından biri olarak öne çıkıyor.

1980 yılından beri bilhassa Ortadoğu’da birçok farklı vazifede bulunan Satterfield, 1954 yılında doğdu. Hali hazırda ABD Dışişleri Bakanlığında Yakın Doğu İlgilerinden Sorumlu Müsteşar olarak vazife yapan Satterfield, Türkiye, Rusya ve İran ortasındaki Astana sürecine ABD’nin gözlemcisi olarak katıldı.

Satterfield, eski Lider Barack Obama devrinde ise Sina Yarımadası’nda barışı korumakla yükümlü “Çok Uluslu Güç ve Gözlemciler”in genel yöneticisi olarak misyon yaptı. Satterfield, yeniden Obama devrinde 2013-2014 yıllarında Mısır’da süreksiz maslahatgüzar olarak bulundu.

George W. Bush devrinin Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın Irak’tan sorumlu kıdemli danışmanı olarak vazife yapan Satterfield, Lübnan, Suriye, Tunus, Suudi Arabistan Büyükelçiliklerinde de farklı birçok misyonda yer aldı.

2017’de misyona başlayan Trump idaresi, tıpkı yıl içinde Türkiye Büyükelçisi John Bass’ı Afganistan Büyükelçisi olarak atamış, Bass’tan sonra Türkiye’ye büyükelçi ataması yapılmamıştı.

ABD Lideri Donald Trump, 16 Şubat’ta Satterfield’ın adaylığını açıklamıştı.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu