ABD’nin yeni Ankara Büyükelçisi Satterfield Türkiye’ye geldi

ABD’nin yeni Ankara Büyükelçisi David Satterfield Ankara’ya geldi.

Büyükelçi Satterfield’ı Ankara’ya getiren uçak, saat 19.00’da Esenboğa Havalimanı’na indi. Satterfield’ı, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jeffrey M. Hovenier karşıladı.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “ABD’nin Ankara Büyükelçisi olarak atanan David M. Satterfield’ın bugün prestijiyle Ankara’ya geldiğini duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz. Türkiye’ye beğenilen geldiniz!” sözünü kullandı.

ABD Lideri Donald Trump, 2017’de vazifeye başlamasının akabinde birebir yıl içinde Türkiye’deki vazife müddeti dolan ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass’ı Afganistan Büyükelçisi olarak atamıştı. Bass’ın Ankara’dan ayrılmasının akabinde yaklaşık 1,5 yıl Türkiye’ye büyükelçi ataması yapılmamıştı.

Trump, 1,5 yılın akabinde 16 Şubat’ta ABD’nin Ankara Büyükelçiliği için Satterfield’ın adaylığını açıklamıştı. ABD Senatosu da 28 Haziran’da ABD’nin Ankara Büyükelçiliği için daha evvel ismi açıklanan Satterfield’ın misyonunu onaylamıştı.

ABD’nin en kıdemli meslek diplomatlarından

Satterfield, ABD Dışişleri Bakanlığının en kıdemli meslek diplomatlarından biri olarak öne çıkıyor.

1980’den beri bilhassa Ortadoğu’da birçok farklı vazifede bulunan Satterfield, 1954’te doğdu.

Satterfield, ABD Dışişleri Bakanlığında Yakın Doğu Bağlantılarından Sorumlu Müsteşar olarak vazife yaptığı periyotta Türkiye, Rusya ve İran ortasındaki Astana sürecine ABD’nin gözlemcisi olarak katıldı.

Büyükelçi Satterfield, eski Lider Barack Obama periyodunda ise Sina Yarımadası’nda barışı korumakla yükümlü “Çok Uluslu Güç ve Gözlemciler”in genel yöneticisi olarak vazife yaptı. Satterfield, yeniden Obama periyodunda 2013-2014 yıllarında Mısır’da süreksiz maslahatgüzar olarak bulundu.

George W. Bush devrinin Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın Irak’tan sorumlu kıdemli danışmanı olarak vazife yapan Satterfield, Lübnan, Suriye, Tunus ve Suudi Arabistan büyükelçiliklerinde de birçok farklı vazifede yer aldı.

Başa dön tuşu