“AB’nin gençleri” emlakta beğenilen oldu!

Türkiye son devirde Avrupa’nın doğusunu radarına almış durumda. Başta Koç ve Doğuş Kümesi olmak üzere önde gelen dev şirketlerin de yatırımcısı olduğu AB’nin son üyelerinde emlak fiyatları üyelikle birlikte uçmuş durumda.

Tradingeconomics’in Avrupa’nın istatistik merkezi Eurostat’tan derlediği bilgilere nazaran üyelik süreciyle birlikte en fazla değerlenenler Baltık denizinin genç ülkeleri Estonya ve Letonya olmuş. Sırasıyla yüzde 175 ve 160 fiyat artışı yaşanmış. Bulgaristan’da pahalanma yüzde 100’ü bulmuş. En az pahalanma gören ülke Kıbrıs’ta durulmayan siyasi atmosferin tesirine karşın artış yüzde 40’ı aşmış durumda. Yabancılara satışın önünü kapatan yasaya imza atan Çek Cumhuriyeti’nde ise yüzde 50’nin üzerinde artış kaydedilmiş.

Yatırımcının gözü aday ülkelerde

Avrupa Birliği’nin 2014’de müzakerelere başladığı aday ülkeler için de geri sayım başladı. Karadağ, Sırbistan, Makedonya ve Arnavutluk’un 2025 yılından evvel adaylık süreçlerinin tamamlanması bekleniyor.

Bir sonraki adımda Bosna-Hersek ve Kosova birliğe dahil edilecek. Bugün itibariyle başta Avrupa olmak üzere tüm dünyadaki emlak yatırımcıları bu ülkelerden alımlara sürat verdi. Son vakitlerde Karadağ’ın gündemde olmasının sebebi de bu. Çünkü yatırımcılara nazaran Karadağ’da emlak fiyatları yakın vakitte süratli artacak.

Doğuş Kümesi, Net Holding, Küresel Yatırım Holding ve Gintaş üzere büyük yatırımcının yanında birçok değişik ölçekte Türk iş adamı bu ülkelerde geziyor. Karadağ yalnızca Türklerin değil, Rusya, Amerika, Azerbaycan, Kanada, İsviçre ve Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere birçok ülkeden yatırımcının da radarında. Dünyanın en çok noktasına uçan THY’nin Karadağ’a İstanbul’dan direkt uçuş başlatması da oluşan ilginin bir sonucu.

Karadağ dikkat çekiyor

Türkiye’deki deneyimlerini Karadağ’a taşıyan Mirnadom’un kurucu ortağı Serkan Şahin, aday ülkeler ortasında emlak fiyatlarının Karadağ’da da önemli artacağı kanaatinde: “Bunun aslında iki sebebi var: Birincisi mükemmel tabiatı ile Adriyatik kıyılarından en uygun fiyata mesken alınabilecek ülke Karadağ. İkincisi ise ülke meclisi yabancıya satışın önündeki manileri kaldırmak için uğraş harcıyor. Örneğin, son olarak bir konutun yüzde 50’sine sahip herkese oturma müsaadesinin önünü açtı. Bu da iki kişi bir konut alarak oturum alabilir manasına geliyor. Öteki taraftan emlak satın alma yoluyla Karadağ’da oturum müsaadesi almak için hala bir alt limit koyulmuş değil. Özetle Adriyatik kıyılarından en uygun fiyata konut alınabilecek ülke Karadağ.”

Aday ülkelerde otoban inşası hızlandı

Aday ülkelerin tamamında 2-3 yıl içinde entegrasyon sürecinin başlaması bekleniyor. Bununla birlikte de bir kaç yıl üzere kısa bir müddette emlak fiyatlarının en az yüzde 100 artacağı öngörülüyor. Karadağ, bu ülkeler ortasında en şanslı görünenlerden. Müsait yapısı, coğrafik pozisyonu açısından ilgi odağı olmuş durumda. Zati ülkede AB’ye hazırlık için bir alt ve üst yapı seferberliği var. Karadağ’ı Belgrad üzerinden tüm Avrupa’ya bağlayacak karayolu inşasına sürat verildi. Sırbistan’da da misal çalışmalar yapılıyor. Sava ve Tuna ırmaklarının buluştuğu Belgrad’ın her yerinde inşaatlar yükseliyor. Siyaseten istikametini Rusya’dan AB’ye çevirmesiyle yatırımların arttığı ve artacağı da net tespit ve öngörüler ortasında.

Başa dön tuşu