Acil durumlar için 7 taşınabilir santral devrede

Mehmet KARA

Elektrik Üretim AŞ tarafından geliştirilen her biri 25 MW’lik doğalgazla çalışan 7 adet taşınabilir elektrik santrali Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in de katıldığı merasimle hizmete girdi. Fatih Dönmez, merasimde yaptığı konuşmada güç bölümüne son 17 yılda 100 milyar dolardan fazla yatırım yapıldığını hatırlatarak “Yıllar içerisinde Türk iktisadı büyürken beraberinde güç talebimiz de tıpkı oranda arttı. Daha evvel iki şeritli bir yol işimizi görürken, elektrik üretiminde bugün adeta otobanlar kuruyoruz” dedi.

Elektrik arz güvenliğini teminat altına almak için yerli kömürden yenilenebilire, nükleerden FSRU ve LNG tesislerine kadar güç portföyünü her alanda çeşitlendirdiklerini anlatan Dönmez, “Çünkü sonlu bir kaynak ya da ülkeye dayanan bir sistemin sürdürülebilir ve rekabetçi olması mümkün değil” diye konuştu. Dönmez kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Biz bu yola Bağımsız Güç, Güçlü Türkiye diyerek çıktık. Bu o denli rastgele söylenmiş ya da belirlenmiş bir kelam değil. Büyük ve Güçlü Türkiye gayemize giden yolda, 2023, 2053, 2071 vizyonlarını konuştuğumuz bir periyotta büyüyen ve gelişen Türkiye’nin bu dinamizmini sırtlayacak bir güç geleceğine muhtaçlığımız vardı. Bu nedenle, bütün yükün eşit ölçüde dağıtıldığı ve birbirini desteklediği istikrarlı bir güç sepetinin oluşturulması için yerli kaynaklarımızı azamî oranda kullandığımız, dışa bağımlı olduğumuz kaynaklarda ise yönetilebilir bir duruma geleceğimiz Ulusal Güç ve Maden Siyasetimizi hayata geçirdik.”

ARZ GÜVENLİĞİ SORUNU YOK

Bakan Fatih Dönmez, bugüne kadar yapılan yatırımlarla hayata geçirilen projelerin meyvesini vermeye başladığını söz eden Dönmez, “Artık Türkiye’nin güç arz güvenliği sorunu yoktur cümlesini gönül rahatlığıyla kurabiliriz. Hem özel bölüm hem de kamunun iş birliği ve sinerjisiyle güçte son yıllara rekorlar ve büyük muvaffakiyetler sığdırdık. Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanlığı ismi kamuoyunda rekorlarla ve büyük yatırımlarla anılan bir bakanlık oldu. 2000’li yılların başında 30 bin MW olan heyeti gücümüz bugün 90 bin MW’ı sonuna yaklaştı. Yerli ve yenilebilir güç kaynaklarında büyük bir atılım gerçekleştirerek bu alanda Cumhuriyet tarihinin rekorlarına imza attık. Geçen yıl elektriğimizin yaklaşık yüzde 50’sini yerli kaynaklardan karşıladık. 2019’un birinci 5 ayında ise bu sayı yüzde 67’ye yükseldi” dedi.

48 SAATTE 50 BİN ŞAHSA ELEKTRİK

Enerji ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, açılışını gerçekleştirdikleri her biri 25 MW gücünde toplam 175 MW’lık 7 taşınabilir elektrik santrali ile kısa periyotlu güç arz güvenliğini sağlamak ismine değerli bir adım attıklarını vurguladı. Santrallerin anlık gereksinimin karşılanmasında en süratli tahlili sunacağını kaydeden Dönmez şöyle devam etti:
“Neden en süratli tahlil diyoruz? Zira bir elektrik santralinin imali ve işletmeye alınması yaklaşık 36 aydır. Lakin bu santraller 48 saat üzere kısa bir müddette montaj ve demontaj yapılabiliyor. Santrallerimizin taşınması da epeyce pratik. Lojistiği ve transferi de son derece kolay ve esnek. Böylelikle gereksinim olması halinde tek bir taşınabilir santralle 50 bin hanenin elektrik gereksinimini karşılayacağız. Elektrik gücü aciliyeti arz eden bir nokta mı var? Bu santralleri kolay temas özelliği sayesinde bölgedeki uygun trafo merkezine intikal ettirerek güç muhtaçlığına en pratik yanıtı vereceğiz.”

KISA MÜDDETTE TAM YÜKE ÇIKABİLECEK

Mobil santrallerin çok kısa müddette tam yüke çıkabilme kapasitesine sahip olduğunun altını çizen Bakan Dönmez, taşınabilir santralleri muhtaçlığa binaen farklı formlarda devreye alacaklarını anlattı. Dönmez “Örneğin elektrik tüketimi ve arzı ortasındaki istikrarın korunmasında ya da pik güç tüketiminin yaşandığı durumlarda bölgesel yük gereksinimlerine dayanak olmak için santrallerimiz süratli bir biçimde devreye girecek” diye konuştu.

YEDİ İLİŞKİ NOKTASI VAR

Elektrik kesintileri, arızalar, iletim ya da dağıtımdan kaynaklanan problemler, afet ve acil durumlar ya da öbür olağandışı durumlarda taşınabilir santrallerin elektrik gücü üreterek muhtemel krizlere karşı süratli ve faal tepki alınmasını da sağlayacağına dikkat çeken Dönmez şöyle dedi:
“Çünkü acil durumlar süratli tepki gerektirir. Bu nedenle taşınabilir santrallerimiz bu alandaki hareket kabiliyetimizi ve esnekliğimizi büyük oranda geliştirecek. Taşınabilir santrallerin birinci etapta İstanbul Avrupa ve Anadolu Yakası, Adana, Ankara, Antalya, Diyarbakır ve İzmir’deki trafo merkezleri olmak üzere 7 noktada irtibatını gerçekleştireceğiz.”

Başa dön tuşu