Akar’dan Libya’daki Hafter güçlerinin tehdidine ‘sert’ yanıt

Akar, Japonya’nın Osaka kentinde düzenlenen G20 Başkanlar Tepesi’nin sonuç değerlendirmesi sırasında soruları yanıtladı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hafter güçleri sözcüsünün Türkiye’ye yönelik tehditlerine ait, “Bölgede barış ve istikrarın sağlanmasına katkıda bulunmaya devam ederken hasmane tavır yahut atakların bedeli çok ağır olacak, en tesirli ve şiddetli formda mukabele edilecektir. Tarafımıza yöneltilebilecek her türlü tehdit ve düşmanca hareketlere karşı önlemimizi aldığımız bilinmelidir.” dedi.

Libya’da Trablus’a gerçekleştirdikleri atakta başşehrin güneyindeki Giryan kentinin denetimini kaybeden Halife Hafter’e bağlı güçlerin sözcüsü Ahmed Buzeyd el-Mismari’nin, tüm Türk gayelerini düşman maksadı saymakla tehdit ettiği hatırlatılarak değerlendirmesi sorulan Bakan Akar, Libya’nın toprak bütünlüğü, egemenliği ile halkının huzur ve mutluluğuna, Libya’daki ulusal mutabakat ruhuna kıymet atfettiklerini vurguladı.

Birleşmiş Milletler tarafından Libyalılar ortasındaki uyuşmazlıkların tahliline yönelik gayretlere dayanak vermeye ve milletlerarası hukuka ve mutabakatlara uygun olarak barış ve istikrar için çalışmalara devam edileceğine dikkati çeken Akar, şunları kaydetti:

“Bölgede barış ve istikrarın sağlanmasına katkıda bulunmaya devam ederken hasmane tavır yahut akınların bedeli çok ağır olacak, en tesirli ve şiddetli formda mukabele edilecektir. Tarafımıza yöneltilebilecek her türlü tehdit ve düşmanca hareketlere karşı önlemimizi aldığımız bilinmelidir.”

Kaynak: AA

Başa dön tuşu