Aladağ’daki yurt yangını davasında karar

Adana’nın Aladağ ilçesinde, 2016 yılında 10’u öğrenci 12 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda öğrencinin yaralandığı yangınla ilgili dernek lideri ve yurt müdürünün de ortalarında bulunduğu 18 sanıktan 12’si, 7 ay 15 gün ile 12 yıl 2 ay 20 gün ortasında değişen mahpus cezalarına çarptırıldı.

Kozan Ağır Ceza Mahkemesi salonundaki yer külfeti nedeniyle Kozan Ticaret Odası Toplantı Salonu’nda görülen duruşmaya, yurt müdürü Cuma Ali Genç, yurdun bağlı olduğu Aladağ Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği Lideri İsmail Uğur, periyodun itfaiye çalışanlarının da ortalarında bulunduğu 18 tutuksuz sanıktan kimileri ile müşteki aileleri, sanık yakınları, taraf avukatları katıldı.

Duruşmada, sanıkların savunmalarının akabinde mahkeme heyeti, dernek lideri İsmail Uğur’u 12 yıl 2 ay 20 gün, yurt müdürü Cuma Ali Genç’i 11 yıl 1 ay 10 gün, dernek görevlilerinden Mahmut Deniz’i 10 yıl, Uzman Kılıç, Mustafa Öztaş, Ramazan Dede ve Ramazan Keleş’i 8 yıl 10 ay 20’şer gün mahpus cezasına çarptırdı.

İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü görevlilerinden sanık Bayram Aydın, Cihan Ünal, Davut Gökçeli, Mehmet Aktaş ve Ramazan Arı’ya 7 ay 15’şer gün mahpus cezası vererek kararın açıklanmasını geri bırakan mahkeme heyeti, 6 sanığın beraatini kararlaştırdı.

Aladağ ilçesinde 29 Kasım 2016’da özel öğrenci yurdunda çıkan yangında 10 öğrenci, yurt yetkilisinin 6 yaşındaki kızı ve bir eğitmen olmak üzere 12 kişi hayatını yitirmiş, birtakım öğrenciler yaralanmıştı.

Yurt müdürünün de ortalarında yer aldığı sanıklar hakkında “taksirle vefata ve yaralanmaya neden olma” hatalarından 2 yıldan 15 yıla kadar mahpus istemiyle dava açılmıştı.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu