Alman basınından Türkiye’ye ‘otomotiv’ ziyareti

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneğinden (TAYSAD) yapılan açıklamaya nazaran, Türkiye’nin, Volkswagen’in yeni fabrika yatırımı için en güçlü aday olarak gösterildiği bugünlerde, Alman basın mensupları da Türkiye’ye değerli bir ziyarette bulundu.

TAYSAD ve İstanbul Ticaret Odası ( İTO) iş birliğiyle Türkiye’ye gelen Alman basın heyeti, Bursa, Kocaeli ve İstanbul’da yer alan birçok otomotiv fabrikası ile Ford Otosan, Coşkunöz, Mako, Benteler, Takosan, Maysan Mando üzere tedarik firmalarını ziyaret ederek Türk otomotiv dalının geçmişten günümüze yakaladığı ivmeyi yakından takip etme imkanı elde etti.

Türk otomotiv endüstrinin elde ettiği muvaffakiyetler konusunda bilgilendirilen Alman iktisat gazetecileri, otomotiv tedarik sanayi konusunda Türkiye’nin geldiği noktayı da yakından görme imkanı buldu.

Alman basını kesim konusunda bilgilendirildi

Etkinlik kapsamında düzenlenen basın toplantısında ise Türkiye’nin ekonomik yapısı ve otomotiv endüstrinin bu yapıdaki pozisyonu hakkında bilgi verildi. Türkiye’nin güçlü bir iktisada, hatırı sayılır derecede bir insan sermayesine ve iş gücüne, düzgün bir ulaşım altyapısı ile lojistik bilgisine sahip olduğu aktarıldı.

Türk otomotiv sanayisinin de iktisat noktasında merkezi bir rol oynadığının vurgulandığı toplantıda, Toyota, Ford, Fiat, Mercedes, MAN, Honda ve Renault üzere 14 farklı üreticinin 2018 yılında Türkiye’de yüzde 85’i ihraç edilen yaklaşık 1,55 milyon araç üretimini gerçekleştirdiği kaydedildi.

Türk otomotiv sanayisinin AB’de otobüs üretiminde birinci, hafif ticari araç üretiminde üçüncü, binek araba üretiminde yedinci ve toplam üretimde ise dünyada on beşinci sırada yer aldığı hatırlatılan toplantıda, Türkiye’nin, Avrupa otomotiv ve tedarik sanayi sanayisi için dünya çapında kilit bir küresel merkez olduğu vurgulandı.

“Türkiye pazarına yapılan yatırımlar ekonomik akla uygun”

Açıklamada, toplantıdaki konuşmasına yer verilen TAYSAD Lideri Alper Kanca, Türk ve Avrupalı otomotiv üreticileri ile tedarik sanayi firmaları ortasındaki iş birliği potansiyelinin ehemmiyetine işaret etti.

Alman otomotiv üreticileri ve tedarik sanayi firmalarının Türkiye pazarına yaptıkları yatırımların ekonomik rasyonaliteye uygun olduğunu belirten Kanca, “Türkiye’de rakip ülkelerle kıyaslandığında son derece iş ve üretim dostu bir ortama sahibiz. Türkiye, yetişmiş ve motive iş idare gücü, uygun güç fiyatları, piyasa ve ham unsur pazarına kolay ulaşım sağlayan harika bir coğrafik pozisyonda bulunuyor. Bununla birlikte, sunulan devlet takviyeleri ile inovasyona dönük Ar-Ge faaliyetleri de teşvik ediliyor.” sözlerini kullandı.

İTO Lideri Şekib Avdagiç de AB’den, Türkiye ile Gümrük Birliği’ni güncellemesini ve Türk vatandaşları için vize zorunluluğunun kalkmasını beklediklerini kaydetti.

Başa dön tuşu