Anayasa Mahkemesinden ‘Deniz Yücel’ kararı

Anayasa Mahkemesi, “silahlı terör örgütü propagandası yapma, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” cürümlerinden tutuklanan, daha sonra tahliye edilen Almanya’da yaşayan Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel’in, ferdî müracaatında, kişi hürriyeti ve güvenliği ile söz ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine karar verdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturmada, Die Welt gazetesi muhabiri Yücel, “terör örgütü propagandası yapmak” kabahatinden 27 Şubat 2017’de tutuklandı. 4 yıldan 18 yıla kadar mahpusla cezalandırılması istenen Yücel, 16 Şubat 2018’de tahliye edildi.

Cezaevinde tutuklu bulunduğu sırada Anayasa Mahkemesine ferdi müracaatta bulunan Deniz Yücel’in durumuna ait Yüksek Mahkemenin kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Oy çokluğuyla, kişi hürriyeti ve güvenliği ile söz ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine karar veren Yüksek Mahkeme, Yücel’e 25 bin lira manevi tazminat ödenmesine de hükmetti.

Anayasa Mahkemesi, çeşitli savları ise açıkça destekten mahrum olması, müracaat yollarının tüketilmemesi münasebetleriyle kabul edilemez buldu.

Yücel’in “silahlı terör örgütü propagandası yapma, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” cürümlerinden tutuklandığı belirtilen kararda, müracaatçı hakkındaki uygulanan tutuklama önleminin yasal desteği bulunduğu aktarıldı.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu