Ankara Kent Konseyi’nin başkanı belli oldu

Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş, Ankara Kent Kurulu Olağan Genel Şurası’nda belediye başkanlığına talip olduğu birinci günden beri hayalini kurduğu değişimin başlangıcını yapmanın memnunluğunu yaşadığını söyledi.

Yıllardır Ankara için projeleri sorulduğunda “en büyük projemiz idare anlayışını değiştirmek” yanıtını verdiğini tabir eden Yavaş, kelamını verdikleri ortak akıl ve şeffaflıkla idare anlayışını hayata geçirme yolunda büyük adım attıklarını tabir etti.

Yavaş, Ankara Kent Kurulu’nun başşehrin vicdanı, feraseti ve ortak aklını temsil edeceğini vurgulayarak, “Yönetim anlayışım gereği meşvereti önemsiyorum. Mahallî demokrasinin güçlü bir enstrümanı olarak kent kurulunun, istişareyi merkeze alan ortak bir akıl sistemi fonksiyonu göreceğine inanıyorum.” dedi.

Kent kurulunun kent açısından değerinin farkında olduğunu vurgulayan Yavaş, “Şehrimizdeki kıymetli sivil toplum örgütlerini, odaları, borsaları, organize sanayi bölgelerini, teknokentlerimizi velhasıl hayatın her alanına dokunan STK’leri harekete geçirdik. Üst seviye bir iştirakle Ankara’nın vicdanı olacak birlikteliğin tesis edildiğini düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Yavaş, vazifelerinin bu yüzyılın temel sorunlarına tahlil üreterek Ankara’yı gelecek jenerasyonlara daha hoş biçimde teslim etmek olduğuna değinerek, “Özellikle altını çiziyorum, burası politik bir topluluk değildir. Ankara Kent Kurulu, başşehir kuruludur. Başşehir kurulunun partisi Ankara’dır.” diye konuştu.

Toplam 264 delegeden 234’ünün katıldığı genel heyette, ATO İdare Şurası Lider Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, 1’e karşı 233 delegenin oyunu alarak Ankara Kent Kurulu’nun yeni lideri seçildi.

Genel Şuraya, Yenimahalle Belediye Lideri Fethi Yaşar, ATO İdare Konseyi Lideri Gürsel Baran, Ankara Sanayi Odası Lider Vekili Mete Çağlayan, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, belediye temsilcileri, akademisyen ve muhtarlar katıldı.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu