Antalya’da 50 bin tonun üzerinde çilek üretilmesi bekleniyor

Antalya Tarım ve Orman Müdürü Mustafa İhtimam, 2018’de 12 bin 159 dekar alanda 45 bin 988 tona çıkan çilek üretiminin hem rekolte hem de fiyat olarak üretici ve satıcıların yüzünü güldürdüğünü belirterek, “Bu yıl çilek üretiminde 50 bin ton üzerinde rekolte bekliyoruz.” tabirlerini kullandı. 

Özen, gazetecilere yaptığı açıklamada, ziraî üretimde başkan olan Antalya’nın gün geçtikçe var olan potansiyelini daha aktif kullanarak bu alandaki randımanını artırdığını söyledi.

Ülkenin zerzevat meyve muhtaçlığını büyük oranda karşılayan Antalya’nın yaptığı ihracatla iktisada önemli bir katkı sağladığını anlatan İtina, “Tarımsal üretimde katma bedeli yüksek eserlere tartı verilmesi üreticilerin refahı ve ekonomik kalkınma için yadsınamaz bir öge. Tarımda katma bedeli yüksek birçok eser bulunmakta ve yaz mevsiminde severek tükettiğimiz ve pazarlarda buram buram kokusuyla herkesi cezbeden çilek bunlardan bir adedidir.” diye konuştu.

Çileğin kentteki birçok insanın en değerli geçim kaynağı olduğunu vurgulan İtina, çilek üretiminde farklı yaş kümelerinden şahısların istihdam edildiğini lisana getirdi.

Çilek üretimine ilginin gün geçtikçe arttığını belirten İhtimam, şunları kaydetti:

“Antalya’da üretilen çilekler lezzet ve kalitesiyle yurt dışı piyasasının da ilgisini çekiyor. Bulgaristan, Rusya, Almanya ile Yunanistan üzere ülkelere ihraç ediliyor. 2004 yılında 6 bin 110 dekar alanda 22 bin 35 ton olan ve 2018’de 12 bin 159 dekar alanda 45 bin 988 tona çıkan çilek üretimi hem rekolte hem de fiyat olarak üretici ve satıcıların yüzünü güldürdü. Bu yıl çilek üretiminde 50 bin ton üzerinde rekolte bekliyoruz.”

Kaynak: AA

Başa dön tuşu