Antalya’ya gelen turistler sektörü hareketlendirdi

Dünyanın birçok ülkesinden konukları ağırlayan Antalya’ya, bu yıl şu ana kadar 6 milyon 914 bin 909 yabancı turist geldi.

Lüks otellerinin yanı sıra bakir koyları, denizi, antik kentleri ve kültürel yapısıyla turizmin gözdesi Antalya, her yıl milyonlarca turiste mesken sahipliği yapıyor. Ağırladığı turist bakımından “turizm başkenti” olarak nitelendirilen kent, gelen yabancı turist sayısında günlük sayılardaki rekorlarla da ön plana çıkıyor.

Antalya’da günlük yolcu girişinde birinci rekor 8 Haziran’da 85 bin 205 yabancı turistle kırıldı. Bu sayıya nazaran, 2018’e oranla bu yıl aylık yüzde 17’lik artışla 570 bin 422 kişi, yıllık yüzde 18 artışla 3 milyon 870 bin 211 kişi Antalya’ya geldi.

Günlük 86 bin 308 yabancı turistin giriş yaptığı kentte 22 Haziran’da ikinci rekor, 29 Haziran’da da 90 bin 989 yabancı turistle üçüncü rekor kırıldı.

Antalya’da, 14 Temmuz’da 96 bin 191 bireyle tüm vakitlerin en yüksek günlük turist sayısına ulaşıldı.

Bu yıl ocak ayından 18 Temmuz’a kadar Antalya Havalimanı ve Gazipaşa Havalimanı aracılığıyla kente 6 milyon 914 bin 909 yabancı turist geldi. Böylelikle evvelki yılın tıpkı devrine nazaran gelen turist sayısında yüzde 16 artış yaşandı.

Türkiye’ye kıymetli döviz girdisi sağlayan turizmde hem turist sayısının artması hem de turist başına gelirin artması için çalışmalar sürdürülüyor.

“Rekorların yanında sürdürülebilir turizm çok önemli”

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Lideri Ülkay Atmaca, turizm dönemine yıl başında büyüyerek girdiklerini, şu ana kadar olan sürecin de planladıkları üzere geçtiğini söyledi.

Antalya için gelen turist sayılarının manalı olduğuna dikkati çeken Atmaca, “Her gün rekor haberiyle güne başlıyoruz. Bir günde 96 bin 191 bireyle tüm vakitlerin günlük yolcu rekoru kırıldı. Bu türlü devam ederse Antalya’da 16 milyon yabancı turist gayemizi geçeceğiz. Rekorların yanında sürdürülebilir turizm çok değerli. Bir günde 96 bin yerine gelen turist sayısını her gün 90 bine yayabilmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

Rusya ve Avrupa pazarında durumun güzel olduğunu, bunun yanında tüm pazarlarda artış kaydedildiğini aktaran Atmaca, yaz tatili münasebetiyle iç pazarda da hareketlilik yaşandığını söz etti.

Kurban Bayramı’nda tatilin 9 güne çıkarılması istikametindeki taleplerinin devam ettiğini vurgulayan Atmaca, “İç pazar için erken rezervasyon çok kıymetli. Bunun için blok tatillerin evvelce açıklanması gerekiyor. Tüketici tatilini hakikat planlayıp, kasım ve nisan ortasında tatilini alırsa yüzde 40-50’lere varan indirimlerden yararlanıyor.” dedi.

“Rusya pazarında 5 milyon bandını geçeceğiz”

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Lideri Erkan Yağcı da turizmde beklentileriyle paralel bir büyüme döneminin devam ettiğini bildirdi.

Temmuz, ağustos ve eylül sayılarının da beklentilerine paralel geçmesi halinde yıl sonunda hoş bir büyüme yakalayacaklarını anlatan Yağcı, Rusya’dan gelen turist sayısında bu dönem dilek edilenin gerçekleştiğini lisana getirdi.

Yağcı, “Geçen yıl Antalya’da 4 milyon 800 bin Rus’u ağırladık. Rusya pazarında bu sene de yüzde 5 ile 10 ortasında bir büyümenin olacağını öngörüyoruz. Rusya pazarında 5 milyon bandını geçerek, Antalya’da çok önemli bir muvaffakiyet yakalamak istiyoruz.” sözünü kullandı.

Turizmin ülkenin en kıymetli kesimlerinden olduğunu belirten Yağcı, Türkiye’nin turizm alanında her geçen yıl geliştiğini, dünyada marka ülkelerden olduğunu anlattı. Yağcı, “Günlük rekorlar değerli. Öngörümüze paralel gerçekleşiyor. Bu sene çift haneli yüzde 10-15 ortası bir büyüme bekliyorduk. Öngörümüz doğrultusunda devam ediyor.” dedi.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu