Antibiyotik kullanımı azaldı, hem sağlık, hem bütçe kazandı

Mehmet KAYA

ANKARA – Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, hem Türkiye, hem de dünyada antibiyotik direnci sıkıntısıyla gayret için başlatılan, gereksiz antibiyotik kullanımıyla uğraşta değerli ilerlemeler sağlandığını açıkladı.

“Akılcı antibiyotik kullanımının yaygınlaştırılması kapsamında başlattığımız çalışmalar kararlılıkla sürmektedir. Antibiyotik direnci, yalnızca Türkiye için değil; global ölçekte değerli bir halk sıhhati riskidir” diyen Bakan Koca, yapılan bilinçlendirme çalışmaları çerçevesinde, 81 vilayette 32 bin sıhhat işçisine, 828 bin yurttaşa erişilerek akılcı ilaç kullanımı konusunda bilgilendirme sağlandığını kaydetti.

Kamu spotları yoluyla daha geniş kitlelere erişildiğini belirten Fahrettin Koca bunların sonucunda 2011 yılına kıyasla önemli güzelleşmeler sağlandığını bildirdi. 2011 yılında bin kişi başına 42 ünite antibiyotik kullanılırken, 2018’de 31 üniteye düştüğünü açıklayan Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, “2011 yılında reçetelerin yüzde 35’inde antibiyotikler yer alırken, 2017’de reçetelerin yüzde 25’inde antibiyotik yer aldığı tespit edilmiştir. Yani doktorlarımızın antibiyotik reçeteleme tercihinde yüzde 28,5 azalma görülmüştür. Şayet, antibiyotik tüketimimiz 2011’deki düzeylerde olsaydı, 2018 yılında antibiyotiklere harcanan para yaklaşık 3 milyar TL olacaktı. Halbuki çalışmalarımız sonucunda bu sayı 1 milyar 293 milyon TL olarak tespit edilmiştir. Münasebetiyle Ülkemiz bütçesine 2018 yılı için yaklaşık 1,7 milyar TL katkı sağlanmıştır” dedi.

Kutu bazında sağlanan güzelleşmenin de gözlendiğini, nüfustaki artışa karşılık 2011’de 218 milyon kutu olan antibiyotik tüketiminin 166 milyon adete düştüğünü hatırlatan Fahrettin Koca, “Akılcı antibiyotik kullanımına yönelik çalışmalarla hem ülke bütçesine değerli katkı sağlanmış, hem de global bir sıhhat sorunu olan antimikrobiyal direnç konusunda çok güçlü bir adım atılmıştır. Bakanlığımızın çalışmaları kadar, vatandaşlarımızın uğraşımıza katkısı ve dayanağı de ülkemizdeki bilinçsiz antibiyotik kullanımının önüne geçilmesi açısından hayli kıymetlidir. Bu nedenle reçetesiz antibiyotik kullanmayalım ve tedavi sırasında antibiyotikleri yarıda kesmeyelim” dedi.

Başa dön tuşu