Arçelik, enerji verimliliğini artırdı

Kompresör teknolojisinde yarattığı avantajlarla eserlerinin kompresör garanti mühletini 10 yıla çıkaran Arçelik, bu garantiyi verirken rakiplerinden farklı olarak hizmetlerinin içine; eski kompresörün demontajı, yeni kompresörün montajı ve gaz değişim bedelini de dahil etti.

Türkiye’de birinci olarak bulut tabanlı WiFi denetim sistemli klima aygıtlarına yatırım yapan Arçelik, cep telefonlarından denetim edilebilen bu uygulamaları, Homewhiz ismini verdiği Arçelik yazılımları üzerinden denetim ediliyor.

Arçelik’in geliştirdiği bu uygulamalar, rakiplerinden farklı olarak yalnızca IOS ve Android değil Windows tabanlı taşınabilir aygıtlar üzerinde de çalışıyor. Türkiye’deki klima üretim tesislerinin yeni periyot projeleri ortasında ise salon tipi klima, kaset tipi klima ve değişken debili split klimaların bulunduğunu belirten Arçelik yetkilileri, halihazırda kısmen yerli olarak ürettikleri VRS klima aygıtlarının katma pahası daha yüksek olan modüllerini de Türkiye’de üretmeye başladıklarının altını çizdi. Bunun yanında firmanın iç hava kalitesi üzerinde çalışmaları devam ediyor.

Tesisin yıllık üretim kapasitesi 1 milyon adet

1990’lı yılların başından beri iklimlendirme konusunda faaliyet gösteren Arçelik, Türkiye’deki birinci konut tipi klima üretim tesisi olan fabrikasını 2000 yılında kurdu. Tesisinde kendi Ar-Ge grubu ile klimalarını tasarlayan firma; Arçelik, Beko, Altus ve Grundig’in de ortalarında olduğu markaları, 50’den fazla ülkeye ihraç ediyor.

Tesisin yıllık üretim kapasitesi ise 1 milyon adet. Yıllık üretim kapasitesinin yüzde 50’ye yakın kısmını Türkmenistan’dan Arjantin’e kadar birçok bölgeye ihraç eden Arçelik, ana eser kümesi konut tipi klimalarının yanı sıra fan-coil aygıtları, multi inverter klima sistemlerini de yeniden ihracat kümeleri ortasında bulunduruyor. Bilhassa Balkan ülkelerinden mühendislik sistem tahlil paketleri yaygın olarak tercih ediliyor.

Arçelik, Ar-Ge’ye kayda paha bütçe ayırıyor

Ürünlerinde ek katma paha yaratmanın Arçelik için her vakit en kıymetli amaç olduğunu belirten firma yetkilileri, yaratılan katma bedelin yalnızca eser yahut hizmet değil bazen de üretim yahut sürecin kendisi olduğunu vurguladı.

Arçelik’in Ar-Ge için dünya standartları üzerinde bütçe ayırdığına dikkat çeken yetkililer, Birleşmiş Milletler bünyesindeki Dünya Fikri Haklar Örgütü (WIPO) tarafından yayınlanan ‘En çok milletlerarası patent başvurusu yapan şirketler’ listesinde birinci 100’de yer alan tek Türk şirketi olduklarının bilgisini verdi.

Firma, en son Ar-Ge çalışmaları sonucunda Arçelik Server’lara bağlı çalışacak bulut tabanlı WiFi klimalarını eser ailesine ekledi.

Bu klimaların güç tüketimlerinden kullanım alışkanlıklarına kadar her türlü mevzu takip ebilebiliyor. Firma, ek olarak bu ay akıllı kumanda uygulamasını pazara sunmayı planlıyor.

Başa dön tuşu