ASO ile Somali arasında iş birliği

Somali Federal Cumhuriyeti Hirshabelle Eyaleti Ticaret ve Sanayi Bakanı Yahye Ismail Mohamed ve beraberindeki iş adamı heyeti, ASO Lideri Nurettin Özdebir’i ziyaret etti.

Görüşmede, karşılıklı ticari münasebetlerin teşvik edilerek geliştirilmesi ve iş birliğini artırmaya yönelik çalışmaların gerçekleştirilmesi gayesiyle protokol imzalandı.

Özdebir, iş birliği protokolünden duyduğu memnuniyeti lisana getirerek, Somali’nin stratejik olarak değerli bir bölge olduğuna dikkati çekti.

Somali’nin, Mekke ve Medine’nin bekçisi olduğunu belirten Özdebir, “Burada yer tutarsanız Sahra Altı Afrika ile ticaretinizi geliştirebilme imkanı doğacaktır. Stratejik olarak değerli bir bölge ve Somali’deki kardeşlerimize gereksinimimiz var. Onların da Türkiye’nin teknolojisine, bilgisine ve eserlerine muhtaçlığı olduğuna inanıyorum. Bu iş birliği muahedesi iki ülke ortasındaki ticari alakaların güçlendirilmesine katkı sağlayacaktır’’ sözlerini kullandı.

Mohamed ise ülke olarak artık daha iş odaklı bir yaklaşımla toplumsal girişimcilik ve özel dalın büyümesi üzerine odaklandıklarını kaydederek, “Bu bağlamda Somali’nin Hirshabelle eyaletinin değerli olduğunu belirtmek istiyorum. Türk şirketlerinin Hirshabelle bölgesinde siyasal ve ekonomik rol almasını istiyorum. Bölgemiz, fırsatlar bölgesi. Sizleri tüm kesimlerde yatırım yapmaya davet ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Başa dön tuşu