ASO ile Somali ortasında iş birliği

Somali Federal Cumhuriyeti Hirshabelle Eyaleti Ticaret ve Sanayi Bakanı Yahye Ismail Mohamed ve beraberindeki iş adamı heyeti, ASO Lideri Nurettin Özdebir’i ziyaret etti.

Görüşmede, karşılıklı ticari münasebetlerin teşvik edilerek geliştirilmesi ve iş birliğini artırmaya yönelik çalışmaların gerçekleştirilmesi emeliyle protokol imzalandı.

Özdebir, iş birliği protokolünden duyduğu memnuniyeti lisana getirerek, Somali’nin stratejik olarak kıymetli bir bölge olduğuna dikkati çekti.

Somali’nin, Mekke ve Medine’nin bekçisi olduğunu belirten Özdebir, “Burada yer tutarsanız Sahra Altı Afrika ile ticaretinizi geliştirebilme imkanı doğacaktır. Stratejik olarak kıymetli bir bölge ve Somali’deki kardeşlerimize muhtaçlığımız var. Onların da Türkiye’nin teknolojisine, bilgisine ve eserlerine gereksinimi olduğuna inanıyorum. Bu iş birliği mutabakatı iki ülke ortasındaki ticari bağlantıların güçlendirilmesine katkı sağlayacaktır’’ tabirlerini kullandı.

Mohamed ise ülke olarak artık daha iş odaklı bir yaklaşımla toplumsal girişimcilik ve özel dalın büyümesi üzerine odaklandıklarını kaydederek, “Bu bağlamda Somali’nin Hirshabelle eyaletinin kıymetli olduğunu belirtmek istiyorum. Türk şirketlerinin Hirshabelle bölgesinde siyasal ve ekonomik rol almasını istiyorum. Bölgemiz, fırsatlar bölgesi. Sizleri tüm dallarda yatırım yapmaya davet ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Başa dön tuşu