Atıklar ekonomiye kazandırılıyor

BURSA (DÜNYA) – Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, imzalanan protokolle birlikte iri hacimli atıklara tahlil getirme yolunda güçlü bir adım attıklarını söyledi. İri hacimli atıkların geri kazanımı ve yine kullanımına yönelik fizibilite rapor çalışmasının birebir vakitte Etraf ve Şehircilik Bakanlığı uyumunda yürütülen Sıfır Atık Projesi’ne de katkı sağlayacağını belirten Lider Aktaş, “Hedefimiz; atıkların toplanması, geri kazanımı ve bertaraf edilmesi süreciyle ilgili mevcut durumu ortaya koymak ve yapılması gerekenleri belirlemektir. Bu kapsamda literatür araştırması, örnek uygulamaların tespiti, muhtaçlık halinde anket ve arazi çalışmaları, maliyet tahlilleri ve yer tespiti yapılacak” dedi.

Yapılacak çalışmanın maliyetinin 130 bin TL olduğunu ve sayının yüzde 75’lik kısmının BEBKA tarafından karşılanacağını söyleyen Lider Aktaş, “Bursa’da depolama alanlarına gelen mobilya, çekyat, koltuk, yatak, masa ve sandalye üzere iri hacimli atıklar, kaynak verimliğinin azalmasına ve yüksek hacimden ötürü saha ömrünün kısa sürmesine neden oluyor. Depolama alanlarına gelen metal, demir, plastik ve sunta üzere geri kazanılabilir materyallerin ayrıştırılması ile kullanılabilir nitelikte olan mobilya ve koltuk üzere atıkların tadilattan geçirilerek iktisada kazandırılması, projenin odağında yer alıyor” diye konuştu.

Başkan Alinur Aktaş, açıklamasında, Bursa’yı daha yaşanabilir bir kent haline dönüştürme dileğiyle hareket ettiklerini söz etti. Bu manada BEBKA’nın Bursa merkezli olmasının kendileri açısından bir avantaj olduğunu lisana getiren Lider Aktaş, “İnşallah bu ve gibisi uygulamalar hayata geçirildiğinde, kentimiz ismine daha önemli kazanımlar elde edeceğiz” diye konuştu.

BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim ise Türkiye’de şu anda iri hacimli atıkların imhasıyla ilgili bir sürecin yönetildiğini hatırlatarak, yapılan protokolün bu çeşit atıkların iktisada kazandırılması istikametinde değerli bir bedel taşıdığını kaydetti.

Başa dön tuşu