Avrupa ve Orta Doğu ülkelerinden mor soğan talebi

Avustralya ve Sicilya ile Balıkesir’in Erdek ilçesinde, Kapıdağ Yarımadası’ndaki 5 kırsal mahallede üretilen, yumuşak, sulu, tatlı ve balığın yanında tüketilmesi münasebetiyle “balık soğanı” olarak bilinen “mor soğan”a Avrupa ve Orta Doğu ülkelerinden talep geldi.

Türkiye’de yalnızca Kapıdağ bölgesinde üretilen ve geçen yıl Türk Patent ve Marka Kurumundan coğrafik işareti alınan mor soğanda hasat periyodu sürüyor.

Ballıpınar Mahallesi Muhtarı Necmi Sezer, mahallelerinde yaklaşık bin 500 ton mor soğan üretimi yapıldığını söyledi.

Sezer, bu yılın verimli geçtiğini söz ederek, “Köyümüzün birinci geçim kaynağı mor soğandır. Köy halkı olarak soğanla yatıp soğanla kalkıyoruz. Geçimimiz büsbütün bu esere bağlı. İnşallah bereketli bir dönem geçireceğiz. Fiyatlar da düzgün olursa üretici için hoş bir dönem geçecek demektir.” dedi.

Ürünlerine yurt dışından da talep gelmesinin sevindirici olduğunu lisana getiren Sezer, “Köyümüzde 300 dönüm civarında soğan ekimi yapılıyor, bu da yaklaşık bin 500 ton rekolteye tekabül ediyor. Bu da çok hoş bir sayı. Bu üretime nazaran geçen yılı ikiye katlamış durumdayız.” tabirlerini kullandı.

“Mor soğanın gerçek bedeline kavuşmasını istiyoruz”

Erdek Ticaret Odası Lideri (ETO) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Turizm Şurası Lideri Hasret Sarı da ticaret odası olarak mor soğanla ilgili hedeflerinin rekoltenin arttırılarak devam etmesi ve üreticinin daha güzel kazanmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Sarı, mor soğanın gerçek eder bedeline kavuşup köylünün ektiği eserden para kazanmasını istediklerini belirterek, “Mor soğanın 80 yıllık cet tohumları mevcut, bunları korumak lazım. Koruduktan sonra sağlıklı tohumlarla ekilmesi lazım.” diye konuştu.

Mor soğanın saklama şartlarıyla ilgili farklı usuller bulunması gerektiğini vurgulayan Sarı, şunları kaydetti:

“Soğuk hava depolarında bekleterek dilimlenmiş yahut kavrulmuş halde koruma edip pazarlamamız lazım. Soğanımızda bu yıl beklenen rekolte geçen yıldan daha yüksek, geçen yıl çok yağışlı geçtiği için ekimlerde sorunlar yaşamıştık. Bu yıl kalite çok üst seviyede, onun için beklenen hasat da çok başarılı olacak. Soğana yurt dışından çok talep var. 10 yıl evvel İngiltere’ye bir satış gerçekleştirilmiş lakin devamı gelmemiş. Artık Avrupa ve Orta Doğu ülkelerinden de talep geldi. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İsrail ve Avrupa’nın bütün ülkelerinden mor soğana talep var. Evvel iç piyasa talebini karşılayacağız sonra da ihracata bakacağız.”

Kaynak: AA

Başa dön tuşu