“Bağdat’la ikinci sınır kapısı konusunda anlayış birliği oluştu”

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, Irak ve Türkiye ortasındaki ikinci hudut kapısının (Ovaköy) açılması konusunda Bağdat idaresiyle kıymetli ölçüde anlayış birliği oluştuğunu söyledi.

Büyükelçi Yıldız, Irak ve Türkiye ortasında açılması için çalışmaların sürdüğü ikinci hudut kapısı konusundaki son gelişmeleri kıymetlendirdi.

Bağdat ile bu bahisteki temas ve çalışmaların devam ettiğini ve bunun âlâ etapta olduğunu lisana getiren Yıldız, “Bağdat’la ikinci hudut kapısı konusunda değerli ölçüde anlayış birliği oluştu.” değerlendirmesinde bulundu.

Yıldız, öbür hususlarda olduğu üzere Bağdat ve Erbil’i ilgilendiren bu hususta da ortak vizyonun ortaya konulması için iki taraf ortasındaki temas ve görüşmelerin ehemmiyetine değinerek şunları kaydetti:

“Şu basamakta muhtaçlık duyduğumuz nokta Bağdat’ın Erbil ile önemli ciddi mevzuyu konuşması ve ortak vizyonu ortaya koyması. Onu bekliyoruz. Geçtiğimiz yılın son baharında teknik heyetler ortasında yapılan görüşmelerde Bağdat’ın iradesi ve görüşü de ortaya konmuştu. Bağdat’ta gözlemlediğimiz o iradenin ülkenin geneline bir halde yayılabilmesi gerekiyor.” halinde konuştu.

“Bağdat ve Erbil ile dönüşüm süreci var”

“Hem Bağdat ile olan diyaloğumuzda hem de son aylarda Irak Kürt Bölgesel İdaresi (IKBY) ile olan münasebetlerimizde yeni bir dönüşüm süreci var.” sözlerini kullanan Yıldız, “Bağdat ve Erbil ortasındaki görüşme trafiğine ikinci hudut kapısının da eklenmesi lazım. IKBY ile de konuşacağız ve umarız ikinci hudut kapısı vizyonunu hayata geçirebileceğiz.” dedi.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu