Bahçeli’den Kılıçdaroğlu’na ‘sistem’ yanıtı

MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli, “Başta CHP’li yöneticiler olmak üzere, kabahat ve kusurlarını yeni hükümet sistemine yüklemeye teşebbüs edenler Türkiye’nin istikbalinden fazla kendi ikballerinin sıkıntısına düşen kimliksizlerdir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, cumhurla cumhuriyeti kucaklaştırmıştır. ‘Cumhur var, cumhuriyet yok’ diyen siyasi garabetlerin aslında ahlak erozyonuna uğradıkları, aidiyet sancısı çektikleri, şahsiyet zelzelesi yaşadıkları nihaidir.” dedi.

“CHP Genel Lideri, ‘En hoş başkanlık sistemi Amerika’da var, oturalım konuşalım’ diyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni tartışalım istiyor, surda gedik açmayı planlıyor.” tabirlerini kullanan Bahçeli, Türkiye’nin sistem tartışmalarını sonlandırdığını, bu sayfayı uzlaşmayla kapattığını vurguladı.

Bahçeli, şöyle devam etti:

“CHP’nin Amerika hayranlığı, esir düşmüş bir siyasetin numunesi, çok tehlikeli bir zihniyetin eseridir. Bunların ne duruşu ulusal, ne bakışı yerli, ne de teşhisleri isabetlidir. Aşağılık kompleksinin pençesine düşen CHP’nin, Türkiye’yi yabancı ülkelerin gözüyle değerlendirmesi yıkım ve yozlaşmadır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi bu toprakların tarihî kazanımına, bu milletin soylu vasıflarına, Türk-İslam kültür ve müktesebatına uygundur, uyumludur. CHP’nin taşeron ve hacizli siyaseti alenileşmiştir. Başta CHP’li yöneticiler olmak üzere, kabahat ve kusurlarını yeni hükümet sistemine yüklemeye teşebbüs edenler Türkiye’nin istikbalinden fazla kendi ikballerinin kederine düşen kimliksizlerdir.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, cumhurla cumhuriyeti kucaklaştırmıştır. ‘Cumhur var, cumhuriyet yok’ diyen siyasi garabetlerin aslında ahlak erozyonuna uğradıkları, aidiyet sancısı çektikleri, şahsiyet zelzelesi yaşadıkları katidir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi; iradeyle istikrarı buluşturmuş, icraat ile hızı kaynaştırmış, hukuk ile demokrasiyi kuvvetlendirmiş, beka ile beraberliği uyarmış, tarihle coğrafyayı uyandırmıştır. Güçlü Türkiye, güçlü Meclis, güçlü yargı, güçlü yürütme somutlaşmıştır.

Yeni hükümet sistemine yönelik yıpratma taktikleri beyhude bir çabadır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin güçlenmesi gayesiyle, şayet aksayan tarafları tespit edilmişse ve bu aksaklıkların düzeltilme muhtaçlığı doğarsa elbette bunun gereği de yapılacaktır. Yapan tekliflere, samimi fikir ve değerlendirmelere duyarsız kalmak sorumluluk ruhuyla bağdaşmayacaktır. Emel yeni hükümet sisteminin yerleşmesini, devlet ve toplum hayatına yeterlice kök salmasını temin etmek olmalıdır.”

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Türkiye’nin ümididir”

Türkiye’nin 16 Nisan 2017’de büyük bir idare ıslahatını demokratik ve hukuksal vasıtalarla hayata geçirdiğini anımsatan Bahçeli, “Milletin ‘evet’ dediği bir idare sistemini karalamak hatta günahkar göstermek bizatihi millete hakaret ve hıyanettir. Geldiğimiz bugünkü etapta, devlet çarkı emniyetle dönmektedir. Türkiye boğuştuğu problemleri aşacak güçtedir. İç ve dış odakların ülkemize yönelik kumpasları tıpkı 15 Temmuz’da olduğu üzere bir sefer daha püskürtülecektir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Türkiye’nin ümididir, kurucu ruha, kuruluş ve kurtuluş şuuruna büsbütün uygundur.” değerlendirmesini yaptı.

Başa dön tuşu