Bahçıvan: Pazar genişledikçe üretim artmalı

Osman KILIÇ

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Lideri Erdal Bahçıvan, Türkiye’de besin güvenirliği açısından en kıymetli derdin et ve süt üzere daha riskli besinlerde kayıt dışı üretim ve küçük işletmeler olduğuna dikkat çekerek “Nasıl üretildiği bilinmeyen, takibi yapılamayan besin; halk sıhhatine en büyük tehdittir. Devletin yaptırımları her vakit kâfi olamıyor. Tüketici kendi sıhhatini düşünerek ambalajlı ve markalı eserlere yönelirse, besin kesimindeki bu sorun daha kolay çözülecek. Bölümün de AB standartlarını karşılaması gerekli” dedi. Bahçıvan, İSO 5. Küme Hayvansal Besin Eserleri Sanayi Genişletilmiş Kesim Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, besin ve tarım pazarının her geçen gün genişlediğini, buna karşılık üretimin tıpkı oranda artmadığını söyledi.

“Üretim ve tüketimi küçükbaşa kaydırmak gerekir”

Dünyada 2010 yılında hayvansal besinlerin oranının 1.2 trilyon dolar olduğunu aktaran Bahçıvan, bu sayının geçen yıl 1,9 trilyon dolara çıktığını söyledi. Bu sayıları hafife almamak gerektiğini söyleyen Bahçıvan, “Bu sayılar bize şunu gösteriyor ki besine olan talep her geçen gün daha da artıyor” biçiminde konuştu. Kesimin iktisat içindeki yerinin imalatta yüzde 12.2 olduğunu söz eden Bahçıvan, bu sayının istihdamda ise yüzde 12,5 olduğunu lisana getirdi. Bahçıvan konuşmasını şöyle devam ettirdi: “Dünyada her geçen gün besine olan gereksinim artarken besin güvenliği kavramı da kıymet kazanıyor. Türkiye besine olan talep artışı bağlamında dünyadaki en şanslı ülkelerden biridir.” Dalda küçükbaş hayvan eti tüketiminin çok azaldığını söyleyen Bahçıvan, “Üretim ve tüketimi küçükbaşa kaydırmak gerekir” dedi.

“Tarım ve besinde markalaşmalıyız”

Bahçıvan, tarım ve besinde markalı eser üretirken bölümün AB standartlarının karşılanması gerektiğini vurgulayarak, şu değerlendirmelerde bulundu:”Sektörümüzün pazardaki güçlü rakiplerine karşı emniyetli marka imajı oluşturması ve bunu müdafaası, kendini AB pazarında kabul ettirmesi gerekiyor. Fakat bölüm için yalnızca AB pazarı kâfi değildir. İhracat amaçlarımıza ulaşmak için tıpkı kaliteyi alıp Rusya, Afrika, Ortadoğu, Asya pazarına götürmeli ve bu ülkelerde de marka haline gelmeliyiz. Pazarı genişlettikçe de üretimi arttırmalıyız.”

Üretimi verimlilikle artırmalıyız

Bahçıvan, bu noktada sürdürülebilirliğin ön plana çıktığını, kaynakların nüfus üzere artmadığını, üretimi artırmanın yolunun verimliliği artırmaktan geçtiğini söyledi. Sürdürülebilir halde verimliliği artırmanın yolunun tabiata ve etrafa saygılı olmayı gerektirdiğini belirten Bahçıvan, üreticinin yenilikçi olması ve Ar-Ge ye kaynak ayırması, teknolojinin besin zincirinin her kademesinde kullanılması gerektiğini bildirdi.

“Gıdaya talep dünyada ve Türkiye de artıyor”

Türkiye Besin ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Genel Sekreteri İlknur Menlik, son birkaç yıldır enflasyon ile besin bahislerinin ziyadesiyle konuşulmaya başlandığını belirterek, tedbir alınmaması halinde gelecekte besin arzı ve ziraî arazi büyüklüğünün gereksinimi karşılamayacağını, sera gazı salımındaki azalmanın ise çevresel tesirlerin sınırlanması için kâfi olmayacağını kaydetti.

Menlik, “Küresel olarak ivedilikle yapılması gerekenler tarımda verimliliği artırmak, ormanlık alanları korumak ve kaybedilenleri yerine koymak, balıkçılık ve su kültürüne tartı vermek, ziraî sera gazı salınımını azaltmaktır” dedi. Dünya nüfusunun ve kişi başına düşen ulusal gelirin artmasının besine talebi yükselttiğini aktaran Menlik, Türkiye’de de benzeri bir durumun kelam konusu olduğunu vurguladı.

“Tüketici, ambalajlı ve markalı eserlere yönelmeli”

İSO Lideri Erdal Bahçıvan, Türkiye de ziraî işletmelerin hala küçük ve dağınık halde olduğunu, bu nedenle bilhassa hayvancılıkta önemli bir ölçek sorunu yaşanmaya devam ettiğini aktararak, et tüketiminin yüzde 90’ının sığır etinden oluştuğunu, kokusundan ötürü küçükbaş hayvan tüketiminin azaldığını, birtakım uygulamalarla küçükbaş etinin kokusuz olmasının sağlanabileceğini söz etti.Gıda güvenliğinin ehemmiyetine işaret eden Bahçıvan, bu mevzuda yalnızca endüstricinin sorumlu olmadığını, tarladan sofraya, çiftçiden perakendeciye kadar tüm tedarik zincirinin besin güvenliğini sağlamaktan sorumlu olduğunu vurguladı.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu