Bakan Akar’dan ‘F-35’ değerlendirmesi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, F-35 savaş uçağından Türkiye’yi yoksun bırakmaya çalışmanın NATO’nun da savunmasını ve caydırıcılığını önemli ölçüde azaltacağını belirtti.

Akar, NATO Savunma Bakanları Toplantısı kapsamında geldiği Brüksel’deki görüşme trafiğine toplantının ikinci gününde de devam etti.

Toplantının ikinci gün oturumuna katılan Akar, savunma bakanlarının iştirakiyle gerçekleştirilen aile fotoğrafı çekiminin akabinde ABD Savunma Bakan Vekili Mark Esper ile bir mühlet ayaküstü sohbet etti.

Akar, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi ile görüştü

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ile NATO Karargahı’nda bir ortaya geldi. 

Görüşmede Münbiç ve Fırat’ın doğusu başta olmak üzere Suriye’de son devirde yaşanan gelişmelerin ele alındığı kaydedilen açıklamada, “Akar tarafından muhatabına Münbiç’te verilen kelamların yerine getirilmesinin beklendiği ve Fırat’ın doğusunda oluşturulması planlanan inançlı bölgeye ait Türkiye’nin görüşleri bir defa daha aktarıldı.” sözleri yer aldı.

“F-35 Programı’na ait tüm yükümlülüklerimizi bugüne kadar yerine getirdik” 

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ile NATO Karargahı’ndaki görüşmenin akabinde Akar,  ABD Savunma Bakan Vekili Mark Esper ile dün gerçekleştirdiği görüşmede Türkiye’nin S-400 ve F-35 savaş uçağı tedarikinin gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine Akar, şunları söyledi:

“S-400 tedarikine ait Rusya ile mukaveleye bağlı yükümlülüklerimiz bulunmaktadır. Hülasa bu bitmiş bir alımdır. F-35 projesindeki iş birliğimizin engellenmesi ne Türkiye’nin ne ABD’nin ne de NATO’nun çıkarlarına hizmet edecektir. Türkiye yalnızca bir müşteri değil, F-35 Programı’nın yatırımcılarından ve üretim ortaklarından biridir. F-35 Programı’na ait tüm yükümlülüklerimizi bugüne kadar yerine getirdik. Bu bir ticari muahededir. Bu kapsamda her ortamda tüm haklarımızın sonuna kadar savunucusu olacağız.”

Akar, Türkiye ve ABD münasebetlerine de değinerek şöyle konuştu:

“Karşılıklı hürmet ve dostluğa dayalı bir ilgi bekliyoruz. Bu mevzuda yapan bir yolda ilerlemek için çalışmaya devam edebileceğimizi ve uygun bir tahlil bulacağımızı umuyorum. F-35 uçağından Türkiye’yi yoksun bırakmaya çalışmak NATO’nun da savunmasını ve caydırıcılığını önemli ölçüde azaltır. F-35 uçağı ve programının güvenliği, stratejik ortağımız ABD için olduğu kadar Türkiye için de çok büyük değer taşımaktadır. S-400 konusundaki ABD kaygılarını ele almak üzere NATO’nun da iştiraki ile bir çalışma kümesi kurulması teklifimiz de hala geçerlidir.”

Kaynak: AA

Başa dön tuşu