‘Başbağlar Katliamı’nda hayatını kaybedenler anıldı

Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde 5 Temmuz 1993’te teröristlerce katledilen 33 sivil, katliamın 26’ncı yılında merasimle anıldı.

Başbağlar köyü meydanındaki Kültür Meskeni önünde gerçekleştirilen anma merasimine, gencinden yaşlısına çok sayıda vatandaş ellerinde Türk bayraklarıyla katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Kur’an-ı Kerim tilavetinin akabinde şehitler için dualar edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, eski TBMM Lideri Binali Yıldırım’ın da ortalarında bulunduğu siyasalların ve bürokratların gönderdiği taziye iletilerinin okunduğu merasimde Erzincan Valisi Ali Arslantaş konuşma yaptı.

Arslantaş, 1993 yılının 5 Temmuz’unda meydana gelen hain terör aksiyonu sonrasında hayatını kaybeden 33 vatan evladını anmak, şehitleri yad etmek için bir ortaya gelindiğini söyledi.

Anadolu topraklarında ulu Türk tarihi boyunca dini, lisanı, mezhebine bakılmadan tüm mazlumlara kucak açılarak itimat ve huzur içerisinde yaşandığını belirten Arslantaş, “Buna karşın ülkemizin ayrılamaz bütünlüğüne, milletimizin sarsılmaz birlik ve beraberliğine göz diken hain odaklar Madımak’ta da Başbağlar’da da kardeşlik hukukumuzu bozmaya yeltendi. Aziz milletimiz yaşanan büyük acılara karşın bu oyunlara gelmedi. Birlik ve beraberliğimize yapılan tüm ataklara hamdolsun göğüs germeyi bildi.” dedi.

Arslantaş, terör örgütünün bereketli topraklarda yaşayan insanların huzurunu bozmak, devleti zayıflatmak, milleti bölmek için yıllarca taarruzlarda bulunduğunu söz ederek, güçlü devlet, vatansever milletin sayesinde kanlı terör örgütünün bu hain emellerine ulaşamadığını ve ulaşamayacağını söyledi.

Vali Arslantaş, konuşması sırasında Başbağlar şehitlerinin eşlerinden Hatice Özdemir ve Hafize Türkücü’yü de kürsüye davet etti.

Katılımcılara kendilerini 26 yıldır yalnız bırakmadıkları için teşekkür eden Hatice Özdemir, “26 yıldır yurdumuzu bölmek isteyenlerin karşısında dik durduk ve dik duracağız. Onların gücü bizi bölmeye yetmeyecek. İnancımızla, bayrağımızla uğraşacaklar lakin hiç bir vakit bölemeyecekler. 33 şehit verdik lakin maşallah yerlerine 330 tane torunları oldu.” halinde konuştu.

“Başbağlar milletimizin ortak acısı ve ortak yasının adıdır”

CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba da “Canınız canımızdır, acınız acımızdır. Başbağlar lisanların tutulduğu, gözlerin yaşardığı, sözlerin boğazımıza düğümlendiği yerdir. Milletimizin ortak acısı, ortak yasının ismidir.” dedi.

Ağbaba, “Sivas’ın yürek yangını Başbağlar’ın ise kurşun yarası” olduğunu tabir ederek, şu sözleri kullandı:

“Başbağlar 26 yıldır adalet arıyor, ‘Çalmadığımız kapı, gitmediğimiz makam kalmadı lakin bugüne kadar bir sonuç alamadık’ diyorlar. 1998’de Başbağlar katliamı soruşturması takipsizlikle kapandı, köy sakinleri adalet arayışlarına devam ettiler. TBMM İnsan Hakları Kurulunda yaşadıklarını anlattılar fakat bir türlü istedikleri sonuca ulaşamadılar. 26 yıldır ağlayan gözlerinize, kanayan yüreğinize tüm Türkiye tanıklık etti lakin katliam bir türlü aydınlatılamadı. Bu noktada biz siyasetçilerin Başbağlar’a karşı borcumuz var. Başbağlar Katliamı’nın ardındaki gerçek güçlerin ve katillerin yakalanabilmesi, ortaya çıkarılabilmesi için daima birlikte çaba edeceğimize huzurlarınızda bir defa daha kelam vermek istiyorum.”

“Bu ülkeyi parçalamak isteyenler asla emellerine ulaşamayacak”

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş da Başbağlar’da annelerin dul, çocukların yetim kaldığını anımsatarak, şunları kaydetti:

“Bu katliamın çabucak Sivas’ın ardından yapılması bize hiç de yabancı değildi. 1980 öncesinde bu ülkenin çocuklarını ve gençlerini sağcı, solcu diye katlettiren güçler, bu ülkeyi bölmek ve parçalamak isteyenler emellerine ulaşamadılar. 1993’te de ‘Alevi-Sünni çatışması meydana getirebilir miyiz’in denemesini yaptılar lakin muvaffak olamadılar. Biliyoruz ki farklı vakit dilimlerinde, farklı tarihlerde bu ülkeyi parçalamak isteyenler asla emellerine ulaşamadı ve ulaşamayacak.” halinde konuştu.

“Şehitlerin acısını dün üzere yüreğimizde hissediyoruz”

Erzincan Belediye Lideri Bekir Aksun da şehitlerin acısını dün üzere yüreklerinde hissettiklerini ve acılarının hala dinmediğini söyledi.

Vatan Partisi Bayan Kolları Genel Lideri Meltem Ayvalı da şu tabirleri kullandı:

“Türkiye bugün devletiyle, ordusuyla, polisiyle, yargısıyla PKK’yı ve FETÖ’yü temizlemektedir lakin Türkiye’ye değil, bölücü terör örgütüne bağlı olan bir parti hala elini kolunu sallaya sallaya, Başbağlar’da 33 köylümüzü katleden PKK’nın, terör örgütünün propagandasını yapabilmektedir. HDP, Başbağlar’da canlarımızı katleden PKK’nın partisidir. Bu türlü bir partinin varlığı yasal olarak mümkün değildir, yargı bir an evvel harekete geçmeli, milletin vicdanını yaralayan bu duruma son vermelidir.”

Başbağlar köyü muhtarı Ali Akarpınar da şehitlerin acılarını unutmadıklarını, 26 yıldır birebir acıyı hissettiklerini söyledi.

Katılımcılar, konuşmaların akabinde Başbağlar köyündeki Şehitlik Anıtı’na ziyarette bulunup dua etti.

Törene, katliamda hayatını kaybedenlerin yanı sıra, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Sinan Aksu, AK Parti Erzincan milletvekilleri Süleyman Karaman, Burhan Çakır, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Erzurum Jandarma Bölge Kumandanı Tümgeneral Ahmet Hacıoğlu, Kemaliye Kaymakamı Mustafa İlhan, Hür Dava Partisi Genel Lider Yardımcısı Hasan Şahin ile vatandaşlar katıldı.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu