Bayram tatilinin olumsuz etkisine rağmen ihracatta liderlik sürdü

BURSA (DÜNYA) – Türkiye otomotiv sanayisi, haziran ayında yüzde 14 düşüş yaşamasına karşın ihracatın başkan kesimi olmayı sürdürdü. Uludağ Otomotiv Sanayisi İhracatçıları Birliği (OİB) bilgilerine nazaran, bölümün haziran ayı ihracatı 2,2 milyar dolar olurken, Türkiye’nin toplam ihracatından aldığı hisse da yüzde 19 seviyesinde gerçekleşti. Haziran ayında tüm ana eser kümelerinde ihracat düşüşü yaşandı.

OİB İdare Konseyi Lideri Baran Çelik, haziran ayı performansında uzun bayram tatili nedeniyle geçen yılın haziran ayına nazaran iki işgünü eksik çalışılmasının temel etken olduğunu söyledi. Çelik, “Yılın birinci yarısında Euro/Dolar paritesi kaynaklı ihracat kaybı 850 milyon doları aştı. Bununla birlikte haziranda parite kaynaklı kayıp, evvelki aylara nazaran daha düşük oldu. Yılın birinci yarısında ihracat ortalamasında ise 2,5 milyar dolar düzeyini yakaladık” diye konuştu.

Binek arabalarda Fransa’ya yüzde 107 ihracat artışı gerçekleşti

Ürün kümeleri bazında Binek Araba ihracatı haziranda yüzde 10 azalışla 867 milyon dolar, Tedarik Sanayisi ihracatı da yüzde 22 düşüşle 701 milyon dolar oldu. Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatı yüzde 13 azalarak 406 milyon dolar, Otobüs-Minibüs-Midibüs ihracatı ise yüzde 5 azalarak 115 milyon dolar olarak gerçekleşti. Binek Arabalar ihracatı yılın birinci yarısında ise geçen yıla nazaran yüzde 12 azalarak 5 milyar 764 milyon dolar olurken, Tedarik Sanayisi ihracatı tıpkı devirde yüzde 6, Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatı da yüzde 10 geriledi. Tekrar tıpkı periyotta Otobüs-Minibüs-Midibüs ihracatında yüzde 18, öteki eser kümeleri altında yer alan Çekiciler ihracatında da yüzde 11 artış gerçekleşti.

Haziranda Tedarik Sanayisinde en büyük pazar olan Almanya’ya ihracatta yüzde 26, ikinci en büyük pazar olan Fransa’ya da yüzde 24 azalma görülürken, İtalya’ya yüzde 22, Romanya’ya yüzde 41, ABD’ye yüzde 16 ve Belçika’ya da yüzde 22 ihracat düşüşü yaşandı. Binek Arabalarda en büyük pazar olan Fransa’ya yüzde 107, Hollanda’ya yüzde 103 ihracat artışı yaşanırken İtalya, Slovenya ve İsrail’e yüzde 40’ar, Birleşik Krallığa yüzde 43, Belçika’ya yüzde 53, Portekiz’e yüzde de 42 oranında ihracat düşüşü gerçekleşti. Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlarda Hollanda’ya yüzde 661, Danimarka’ya yüzde 126 ihracat artışı gerçekleşirken Birleşik Krallığa yüzde 55, Slovenya’ya yüzde 33, Belçika’ya yüzde 60, ABD’ye yüzde 28, İspanya’ya yüzde 66 ihracat düşüşü yaşandı. Otobüs Minibüs Midibüste ise Fransa’ya yüzde 48, Almanya’ya da yüzde 12 ihracat artışı yaşanırken Birleşik Krallığa yüzde 55, İspanya’ya yüzde 30, Cezayir’e de yüzde 95 ihracat düşüşü gerçekleşti.

Fransa, aylık ihracatta birinci sıraya yükseldi

Haziran ayında Fransa, 354 milyon dolar ile aylık bazda en fazla ihracat yapılan ülke pozisyonuna yükselirken, artış oranı da yüzde 45 olarak gerçekleşti. Fransa’ya olan artışta Binek Arabalar kümesindeki yüzde 107 ve Otobüs-Minibüs-Midibüs kümesindeki yüzde 48’lik artış tesirli oldu. Fransa’ya yılın birinci yarısındaki ihracat da 1 milyar 773 milyon dolar oldu. En büyük ikinci pazar Almanya’ya ise ihracat geçen yıla nazaran yüzde 17 azalışla 318 milyon dolar oldu. Almanya’ya yönelik düşüşte ise tedarik sanayisi ihracatının yüzde 26 gerilemesi tesirli oldu. Almanya, yılın birinci yarısında ise 2 milyar 200 milyon dolar ile otomotiv sanayisinin en büyük pazarı olurken, birebir devirde bu ülkeye ihracat yüzde 11 düştü.

Haziranda üçüncü büyük pazar olan İtalya’ya da yüzde 27 azalışla 213 milyon dolar ihracat kaydedildi. Tekrar kıymetli pazarlardan Hollanda’ya yüzde 170, ABD’ye yüzde 20, Fas’a yüzde 21, Danimarka’ya yüzde 38 ihracat artışı yaşandı. ABD’ye olan artışta Binek Arabalardaki yüksek oranlı ihracat artışı tesirli olurken, Hollanda’ya olan artışta da Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatının yüzde 661, Binek Arabalar ihracatının da yüzde 103 artması tesir yaptı.

AB’ye ihracat düşerken, Özgür Bölgelere ise arttı

Haziranda ülke kümesi bazında en büyük pazar olan Avrupa Birliği Ülkelerine ihracat yüzde 14 düşüşle 1 milyar 756 milyon dolar olurken, AB Ülkeleri küme bazında ihracatta yüzde 80 hisse ile birinci sırada yer aldı. Ortadoğu Ülkelerine yüzde 19, Başka Avrupa Ülkelerine yüzde 36 düşüş, Özgür Bölgelere ise yüzde 107 ihracat artışı gerçekleşti.

Bu yılın birinci yarısında AB ülkelerine ihracat 11 milyar 875 milyon dolar olurken, birebir devirde Kuzey Amerika Özgür Ticaret Bölgesine ihracat yüzde 9, Ortadoğu Ülkelerine yüzde 4 geriledi. Afrika Ülkelerine yönelik ihracat ise yüzde 11 oranında arttı.

Başa dön tuşu