Bina ruhsatlarıyla ilgili önemli düzenleme

1 Ocak 2019 tarihinden sonra resmi ve özel binalarda yapılacak sarsıntı güçlendirmelerinde, ilgili yönetimlere yapılacak olan ruhsat müracaatlarında birinci ruhsat alma tarihindeki yönetmelik kararları geçerli olacak.

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, geçen yıl Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığınca (AFAD) hazırlanan “Türkiye Bina Zelzele Yönetmeliği”nin Resmi Gazete’de yayımlandığı hatırlatıldı.

Yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle “Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik (DBYBHY)” yürürlükten kaldırıldığı belirtilen açıklamada, orta devirde hangi yönetmelik kararlarının geçerli olacağının, uygulayıcılar ve yetkili yönetimler ortasında tereddüte neden olduğu bildirildi.

Bugün yayımlanan bildiriyle uygulayıcılar ve yetkili yönetimler ortasında tereddütün giderildiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Oluşan bu tereddütleri gidermek için İçişleri Bakanlığı AFAD uygulama bildirimi hazırladı. ‘Türkiye Bina Zelzele Yönetmeliği’ kapsamında Yapılacak Binalarla İlgili Uygulama Temellerini içeren Bildiri bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yayımlanan bildirime nazaran, 1 Ocak 2019 tarihinden sonra tekrar yapılacak, değiştirilecek, büyütülecek resmi ve özel tüm binaların ve bina tipi yapıların tamamının yahut kısımlarının zelzele tesiri altında tasarımı ve üretimiyle mevcut binaların sarsıntı tesiri altındaki performanslarının kıymetlendirilmesi ve güçlendirilmesi süreçleri hakkında ilgili yönetimlere yapılacak olan ruhsat müracaatları, yeniden bu tarihten sonra, bina kullanım sınıfı değiştirilecek yahut temelli tadilata tabi olacak binalar için ilgili yönetimlere yapılacak olan müracaatlarda birinci ruhsat alma tarihindeki yönetmelik kararları geçerli olacak.

Ayrıca ruhsat tarihinden itibaren 2 yıl içinde inşasına başlanmayan yahut 5 yıllık ruhsat mühleti içinde tamamlanmayan ve 1 Ocak 2019 tarihinden evvel ruhsat yenilemesi yapılmayan binalar için ilgili yönetimlere yapılacak olan ruhsat müracaatları, 1 Ocak 2019’dan sonra eksik katlı yapılarda kat eği için ilgili yönetimlere yapılacak müracaatlarda, ruhsat müddeti içinde tamamlanmayan ve yeniden ruhsat mühleti içerisinde ilgili yönetimlere yapılacak olan asıllı tadilat (kat ekleri hariç) müracaatlarında birinci ruhsat alma tarihindeki yönetmelik kararları geçerli olacak.”

Uygulamayla ekonomik kayıpların önüne geçileceği aktarılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“Uygulama, bildiriyle yaklaşık bin 400’ü bulan belediyelerde, orta periyotta hangi yönetmeliğin kullanılacağından kaynaklı oluşan farklı uygulamaların önüne geçilerek bir bütünlük sağlanacak. Ruhsat mühleti devam eden inşaatlarla ilgili yapılacak tadilat taleplerinde (kat eği hariç), yüklenici ve ruhsat merci ortasında düşülen ihtilaflardan doğan imalat gecikmelerinin önüne geçilerek ekonomik kayıplar engellenecek.”

Kaynak: AA

Başa dön tuşu