Bossa, ‘çevresel sürdürülebilirlik’ odaklı

Adana’daki üretim tesisi ile Türkiye’nin en büyük entegre denim ve spor giysi dokumacılık kuruluşlarından birisi olan Bossa’nın, yaklaşık bin 400 bireye istihdam sağladığını söz eden Bossa Genel Müdürü Onur Duru, üretim yaptıkları alanlarda modaya taraf veren küresel markalar ile iş birlikleri gerçekleştirdiklerini bildirdi. Duru, Ür-Ge ve Ar-Ge çalışmalarıyla yenilikçi ve öncü denim kumaşlar ürettiklerini aktardı.

“Sürdürülebilirliğe özel kıymet veriyoruz”

Yurtiçinde pazarda kelam sahibi olan çok sayıda müşterileri bulunduğunu lisana getiren Onur Duru, yurtdışında ise Avrupa yüklü çalıştıklarını, Amerika, Uzakdoğu ve Kuzey Afrika pazarlarında da büyüme istikametinde adımlar attıklarını kaydetti.

Kapasite artışına giderek, AB ülkelerine yönelik ihracatı artmayı hedeflediklerini anlatan Duru, “Pazara yönelik geliştirilen kumaşlar, müşteri ziyaretleri, fuar iştirakleri ve pazarlama stratejilerimiz ile bu maksadımıza yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Orta vadede yaptığımız ve yapacağımız yatırımlar ile yüzde 25 büyümeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Çevresel sürdürülebilirliğe özel ehemmiyet verdiklerini tabir eden Onur Duru, “Şirketimiz, 2006’da başlattığı büsbütün ekolojik Re-Set koleksiyonu ile hem Türkiye’de hem de dünyada dokuma alanında bu istikametteki çalışmalara öncülük eden kuruluşlar ortasında yer alıyor” dedi.

Duru, şu açıklamayı yaptı: “Kağıt, plastik ve demir-çelik bölümlerinde olduğu üzere dokumacılık dalında de geri dönüşüm yapılıyor. Biz Bossa olarak, işletmede atıl durumda olan iplik ve elyafları tekrar hammadde olarak kıymetlendiriyoruz. Ayrıyeten r-PET projesi ile pet şişe atıklarından elde ettiğimiz lifleri dokuma hammaddesi olarak kullanıyoruz. Re-Set koleksiyonuyla da dünyada yüzde 100 geri dönüşümlü kumaş üretmeyi başaran birinci dokuma şirketi olmayı başardık. Re-Set koleksiyonundaki eserler için ayrıyeten hayat döngüsü değerlendirmesi, LCA (Life Cycle Assessment) projesi ile tüm çevresel tesirleri hesaplıyor ve belgelendiriyoruz.”

“Yüzde yüzde 87 su tasarrufu sağlıyoruz”

Su tasarrufu konusunda çalışmalar yapan Bossa’nın ‘Saveblue’ konseptini geliştirdiğini belirten Onur Duru, eserlerin boyanmasında yüzde 87 oranında su tasarrufu sağladıklarını söyledi. Su konusunda bir projelerinin daha bulunduğunu aktaran Duru, “Bu proje ile bazik olan atık suyumuzu nötrlemede sülfürik asit yerine karbondioksit kullanarak, çevresel açıdan değerli bir adım daha attık. Projenin birinci basamağında, atık sularımızı nötrleme sürecinde kullanılan karbondioksidi sıvı halde satın alıyoruz. Şu an bu projenin ikinci kademesi üzerinde çalışıyoruz. Gayemiz tekrar kendi atığımız olan, bacalarımızdan çıkan karbondioksidi kullanmak” sözlerini kaydetti.

Bir öteki projelerinin ise güç konusunda olduğunu anlatan Onur Duru, şunları kaydetti: “İşletmemizde kojenerasyon tesisi kurduk. Böylelikle kendi gücümüzü üretmeye başladık ve yüzde 20 oranında güç tasarrufu sağlıyoruz. Kojenerasyon tesisi, güç maliyetlerimizi düşürmek ile birlikte etraf kirliliğinin azaltılması tarafında de değerli katkılar sunuyor. Ayrıyeten çevreci yeni boyama prosesi geliştirerek, renkli denim kumaş üretimine yeni bir anlayış kazandırdık. ‘Dyeart’ ismini verdiğimiz konseptimizde, renkli ve çevresel açıdan kazanımları yüksek denim kumaşlar üretiyoruz. Öte yandan yeni geri dönüşüm projemizin de birinci adımlarını attık ve kullanılmış pantolonları toplayarak, tekrar kumaş haline getirme konusunda çalışmalarımız devam ediyor.”

“Haksız rekabete karşı muhafaza gerekli”

Sektörün meselelerine da değinen Onur Duru, esas gündemin Pakistan, Çin, Mısır ve Hindistan üzere ülkelerden gelen düşük fiyatlı kumaşlar olduğuna dikkat çekti. Üreticilerin ve dalın haksız rekabete karşı korunması gerektiğini lisana getiren Duru, dokumacılığın en değerli hammaddesinin pamuk olduğunu hatırlatarak, “Türkiye’de devletin verdiği dayanakla pamuğun üretimi arttı. Bu büyüme yılda 1 milyon tona ulaşırsa, Türk dokumacılık dalının hammadde ıstırabı kalmamakla birlikte kaliteli ve düşük fiyatlı hammaddeye kolay erişim sağlanmış olacak” görüşünü kaydetti.

Başa dön tuşu