BURKON, ülke genelinde 6 ayda 22 kongre yaptı

BURSA (DÜNYA) – BURKON Turizm & Kongre, Ocak ve Haziran 2019 ortasında, çoğunluğu Uludağ olmak üzere Bursa’da ve İzmir, Antalya, Manisa, Marmaris, Kütahya, Bodrum üzere kentlerde 22 adet kongre düzenleyerek bölüme değerli katkılar sağladı.
2019 yılının birinci yarısında Bursa yüklü olmak üzere ülke genelinde toplamda 22 kongre gerçekleştirdiklerini söyleyen BURKON Turizm & Kongre Genel Müdürü Hasan Eker, “Tıp yüklü olmak üzere farklı alanlarda düzenlenen bu 22 kongrede, 6 bin 165 iştirakçi ağırlarken, bu iştirakçilerden 10 bin geceleme yaparak turizme ve iktisada katkı sağlamış olduk” diye konuştu.

Bursa’da 6 bin geceleme, 14 kongre

Bursa özelinde de kıymetlendirme yapan Eker, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Yapılan bu 22 kongrenin 14’ünü Bursa’da gerçekleştirdik. Bursa’da gerçekleştirdiğimiz kongrelerde de Uludağ başı çekiyor. Bu 14 kongre sayesinde Bursa’da 6 bin geceleme oldu. Emelimiz Bursa’nın ve bilhassa Uludağ’ın bu tip kongre tertiplerine daha çok konut sahipliği yapması. Biz elimizden geldiğince bunun gayretini vermeye çalışıyoruz. Var olan potansiyellerimizi daha etkin kullanabilirsek, Uludağ’ı, hasebiyle Bursa’yı kongre turizminin merkezi yapabiliriz. Yılın ikinci yarısında da kıymetli kongreleri Bursa başta olmak üzere öbür kentlerimizde kıymetli bahis başlıklarında yapmaya devam edeceğiz.”

“Bursa kongre turizm merkezi olabilir”

Kongre turizminin kıymetine de vurgu yapan Eker kelamlarını şöyle noktaladı: “Dünya turizmindeki büyümeyi sürükleyen turizm kollarının başında kongre turizmi geliyor. Yapılan anket ve araştırmalar günümüzde 100 milyona yakın kişinin kongre, toplantı ve iş emelli seyahat gerçekleştirdiğini söylüyor. Ülkemizde ise bu sayı 2017’deki bilgilere nazaran 1,7 milyon civarıydı. Yanı sıra kongre turizmine katılanların yüksek profili ve networkü, kongre esnasında ve kongre sonrasında da ilginin, bölgeye artmasına vesile olabiliyor. Bursa’mız lokasyonu, gastronomideki zenginliği, tarihi ve kültürel mirası ve destinasyonuyla kongre turizminde çok daha âlâ yerlere gelebilir. Biz de Bursa’nın bu bedelli turizm kısmından daha çok hisse alabilmesi ismine çalışıyoruz.”

Başa dön tuşu