Çavuşoğlu: Doğu Akdeniz’de üç gemimiz var, dördüncü gemiyi de göndereceğiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine ait aldığı kararlara yönelik, “Aldıkları kararların uygulanmasının mümkün olmadığını kendileri de biliyor.” dedi.  

Bakan Çavuşoğlu, Kuzey Makedonya ziyareti kapsamında, Üsküp’te mevkidaşı Nikola Dimitrov ile görüşmesinin akabinde ortak basın toplantısı düzenledi.

AB’nin Türkiye’ye ait aldığı kararları kıymetlendiren Çavuşoğlu, “Çok da ciddiye almaya gerek yok zira İştirak Öncesi Yardım Aracı (IPA) kesintilerini daha evvel yapmışlardı. Bunlar kolay şeyler, bizi etkileyecek şeyler değildir.” sözlerini kullandı.

Çavuşoğlu, sivil havacılık görüşmelerinin, Rum kesiti nedeniyle aslında durmuş olduğuna işaret ederek, geçmişte de birtakım fasılların bloke edildiğine dikkat çekti.

Bu kararların bağlayıcı olmadığını vurgulayan Çavuşoğlu, “Merkez Bankasına ya da bankalara siyasetçilerin müdahale etmesini, AB her vakit eleştirir. ‘Serbest piyasa ekonomisi’ der fakat artık bankaya talimatlar ya da tavsiyeler veriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“Mecburen bize gelecekler”

Çavuşoğlu, AB’nin Türkiye’ye muhtaçlığı olduğunu vurgulayarak, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Üst seviye görüşmeler olsun olmasın ehemmiyeti yok, mecburen bize gelecekler, öteki kaçarı yok. Aldıkları kararların uygulanmasının mümkün olmadığını kendileri de biliyor. Neden? Rum bölümünü tatmin etmek için. Saçma sapan dayanışma anlayışıyla Rum kısmının ve Yunanistan’ın baskısıyla, affedersiniz, kıytırıktan kararlar almak durumunda kaldılar. AB ve AB yöneticileri, 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünün akabinde çabucak Türkiye’ye gelmedikleri için pişman olduklarını söylüyor. Ama bu mevzuda samimi olmadıklarını bir defa daha gördüm.”

“Başlayacağız dedik ve başladık”

Sorunun, Kıbrıs Türk halkının ada etrafındaki haklardan eşit biçimde yararlanamaması olduğunu belirten Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Rum kısmı, paylaşım AB üyeliğini de suistimal ederek, şımarık bir çocuk üzere bunu yapmak istememektedir. Biz yıllarca ikaz yaptık, ‘Eğer siz bunu yapmazsanız, Birleşmiş Milletler (BM) yapmazsa, biz bunu yapacağız. Garantör ülke olarak Kıbrıs Türk halkının hakkını koruyacağız ve biz de sondaja başlayacağız.’ dedik ve başladık.” 

“Kıta sahanlığımızda ne yapacağımıza biz karar veririz”

Çavuşoğlu, bundan sonraki süreçte Türkiye’nin atacağı adımlara ait ise şunları kaydetti:

“Eğer Türkiye’ye yönelik bu türlü kararlar alırsanız, faaliyetlerimizi artıracağız. Doğu Akdeniz’de üç gemimiz var, dördüncü gemiyi de göndereceğiz. Türkiye ile bu türlü metotlarla baş edemeyeceklerini anlasınlar. Kendi kıta sahanlığımızda ne yapacağımıza biz karar veririz.

Kıbrıs halkının hakkını garanti altına almadıkları sürece oradaki faaliyetlerimizi artırmaya devam edeceğiz. Rum kısmı de AB’yi gerisine almasın, Türk tarafıyla otursun. Bizim muhatabımız Rum kesiti değildir. Burada paylaşım için Rum kesitinin muhatabı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’dir. Hakça paylaşım için masaya otursunlar. Aksi takdirde Kıbrıs Türk halkının hakkını kimseye yedirmeyiz.”

Kaynak: AA

Başa dön tuşu