Çelebi, konteyner hareketlerinde artış hedefliyor

Konumu itibariyle Marmara Denizi’nde gerçekleşen kuzey-güney Ro-Ro gemile­ri trafiğinin merkezinde yer alan Çelebi Bandırma Limanı denizyolu, demiryolu ve karayolu temaslarıyla geniş liman içi stoklama alanları sayesinde Türki­ye dış ticaretinin dinamosu olan Güney Marmara, İç Anadolu, Ege bölgelerine en yüksek faydayı sağlayabilecek liman olarak görülüyor.

Çelebi Bandırma Li­manı’nın 2018 yılında 36 bin TEU kon­teyner hareketi gerçekleştirdiğinin al­tını çizen Çelebi Bandırma Limanı Ticaret Müdürü Şükrü Yegül, bu yılın birinci beş ayında 9 bin 795 TEU’luk konteyner yü­kü elleçlediklerini kaydetti. Limande iki farklı fedeer servisi ile Ambarlı Lima­nı ve Asyaport Limanı’na tertipli olarak servislerinin devam ettiğini söz eden Yegül; bölge hinterlandında, konteyner çalışmalarının sürdüğünü, yıl sonuna kadar konteyner hareketinde artış he­deflediklerini söyledi.

“Vagon taşımasında bölgemizin dinamosu haline geldik”

Öte yandan dökme katı yük kümesinde 2019’un birinci beş ayında 1 milyon 793 bin 908 ton yük eleçlendiğini lisana getiren Şükrü Yegül, 2018 yılının birebir devrine nazaran yüzde 15 oranında artış gerçekleş­tirdiklerini kaydetti.

Sıvı yük kümesinde yapmış oldukları yatırımlarla ithalatları­na sürat kattıklarının bilgisini veren Yegül, “Çelebi Bandırma Limanı 2019 yılı birinci 5 ayında 205 bin 81 ton sıvı yük elleçledi. Kelam konusu periyotta toplam 2.1 milyon ton yük elleçleyerek, 2018 yılının birebir dö­nemine nazaran yüzde 12’lik bir artış gerçek­leştirdik” dedi.

Dökme katı yük grubun­da ise vagon taşıma maliyeti avantajı ile ithalatlarına sürat vererek vagon taşıma­sında, Güney Marmara bölgesinin dina­mosu haline geldiklerini tabir eden Yegül, ithalat müşteri portföyünde de buna pa­ralel olarak demiryolu ile çalışan müşte­riler nezdinde geçen yılın birebir devrine nazaran artış gözlendiğini lisana getirdi.

Genel kargo ve proje yük kümesinde da müşteri portföylerini artırdıklarını aktaran Yegül, Çelebi Bandırma Lima­nı 2019 yılı içinde proje yük kümesinde hinterlandındaki rüzgar güç santrali (RES) kurulumları için gelen ekipman­ların tamamına yakınının Türkiye’ye giriş limanı olduğunu lisana getirdi.

Öte yandan Çelebi Bandırma Limanı’nın Balıkesir, Çanakkale, Manisa, Tekirdağ bölgelerinin yanı sıra bu yıl Denizli’ye Siemens tarafından kurulacak RES için de projenin geçirileceği liman olarak se­çildiğini kaydeden Yegül, “Çelebi Ban­dırma Limanı proje yük kümesinde böl­gesinde faaliyet gösteren Gesbey, Arıtaş Worthington ve Best Trafo ile daima çalışmakta, Enercon, Siemens, Vestas, GE, Leitwind üzere memleketler arası türbin üreticileri ile de proje bazlı görüşme ve çalışmalarına devam ediyor” dedi.

Başa dön tuşu