Çelik: AB sorun çıkarma yolunu tercih ediyor

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MKYK toplantısı devam ederken açıklama yaptı.

Çelik’in açıklamalarından satırbaşları;

Ülkemize karşı terör enstrümanın bir taarruz ögesi olarak kullanıldığını görüyoruz. Terörle mücedele kararımız sürüyor.

15 Temmuz’da milletimiz topyekün direnerek, demokrasimizin ulusal kimliğimizin bir kesimi oldğunu dünyaya göstermiş oldu.

MKYK toplantısında iç ve dış siyasetler ile toplumsal siyasetler hususları ele alınıyor.

27 Mayıs’tan bu tarafa terör örgütüne karşı Hakurk bölgesinde ağır bir harekat sürüyor. Harekat başarılı bir formda devam ediyor.

S-400’ler Türkiye’nin ulusal güvenliği ile ilgili bir gereksinimdir. S-400 konusunda CHP’den ulusal bir duruş göremiyoruz. ABD’nin tezlerini izah etmeye çalışıyorlar.

Herhangi bir siyasi parti zayıfladığında Türkiye tersliğini savunmak Yunan siyasetinde bir gelenek. Türkiye’nin komuşuluğu değer biçilemezdir. Türkiye hiçbir vakit Yuanistan zayıfken bundan yararlanmadı. Türkiye Yunanistan krizdeyken ona ekonomik tahlil bulmaya çalışmıştır, halbuki onlar AB üyesi olmalarını bize karşı kullanıyor.

Rum tarafını hukuksuz bir biçimde AB’ye aldılar. Rum tarafı kelamını tutmamakla meşhur. Tek taraflı hareketlere karşı kendimizi korumak için faaliyet yürütüyoruz. Rum tarafı sondajlara başladığında Türkiye uyardı.

Avrupa Birliği Rum tarafının Akdeniz’deki çalışmalarına hiç ses çıkarmadı, ne var ki Türk tarafı hakkını aramaya başladığında, ‘Bunu nasıl yapaliriz? Sorunu nasıl çözebilir?” formunda yaklaşmadılar. Rum tarafı Kıbrıs tarafına hakkını vermedikçe Yavuz ve Fatih gemilerinin çalışmaları devam edecektir. Rum tarafı tek taraflı olarak Kıbrıs tarafının hakkını yiyemeyecektir. Avrupa mercileri iki tarafın da haklarının korunduğu olduğu ortak bir tahlil yolu bulmalıdır.

Avrupa Birliği sorun çıkarma yolunu tercih ediyor. Avrupa Birliği unsurlar temelinde hareket etmelidir.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Bahçeli her vakit görüşebilir. Ortalarında bu türlü bir diyalog mevcut. Lakin başkanlık sistemi uygulanmaktadır ve bununla ilgili bir tartışma yoktur. Sistemde vakit zaman birtakım sorunlar görülebilir. Bunlar kapsamlı bir formda masaya yatırılıyor. Geniş kapsamlı görüşmeler sonucunda sistem tahlil edilecek bir ekip modüller revize edilecektir. Fakat ‘Biz eski sisteme dönmek istiyoruz’ diyenlerle konuşulacak bir şey yoktur.

Sayın Binali Yıldırım çok deneyimli ve kıymetli bir şahsiyettir. 15 Temmuz darbe teşebbüsünden kahramanca çıkmış bir başbakandır. Sayın Cumhurbaşkanımız Bosna’dan dönüşünden kendisinden istifade edeceğini söyledi, ama bunun şu an hangi makam ya da hangi misyonda olacağı aşikâr değildir.

Başa dön tuşu