Çevre ve şehircilik alanında önemli değişiklikler hayata geçiyor

Tapu Kanunu ve Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanunla, kentsel dönüşümden 2B alanlarına, mülkiyet meselesinden yarım kalan inşaatlara kadar etraf ve şehircilik alanındaki bir dizi değerli değişiklik hayata geçiyor.

Vatandaşlar, birebir kentte olmadan da gayrimenkul alım satımını yapabilecek, kentsel dönüşüm alanlarında yarım kalan yapıları için kontratını feshedebilecek, metruk, tehlikeli yapılar yıkılacak, kent merkezlerinde yapılaşmamış parseller otoparka dönüştürülecek.

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Kurulu Lideri, AK Parti Konya Milletvekili Tahir Akyürek, TBMM Genel Konseyinde dün kabul edilen Tapu Kanunu ve Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun’un getirdiği yenilikler hakkındaki soruları yanıtladı.

Akyürek, 8 kanunda, 17 unsurda değişiklik, 9 unsura ekleme yapan, 2 maddeyi yürürlükten kaldıran 30 unsurluk kanunla, vatandaş lehine, vatandaşın işlerini kolaylaştırıcı kimi adımlar atıldığını, tıkanmış birtakım noktalarda tahliller üretildiğini anlattı.

30 unsurluk değişikliğin birbiriyle iç içe olduğuna işaret eden Akyürek, “Tapu Kanunu’ndan İmar Kanunu’na Uygar Kanun’dan tarım topraklarıyla ilgili düzenlemelere kadar bir paket halinde Meclisin gündeminde. Bunlar, tahlil bekleyen mevzuları çözmeyle ilgili yasal değişiklikler. ” dedi.

Tapu Kanunu’nda yapılan değişiklikle alıcı ve satıcının tıpkı anda, tıpkı yerde bulunma mecburiyetinin ortadan kalktığını tabir eden Akyürek, yurt içinde yahut yurt dışında farklı alanlarda bulunan alım ve satım yapacak bireylerin, tapu memurluklarında süreç yapabileceğini bildirdi.

Akyürek, tarım topraklarının korunmasına yönelik, ziraî üretime katkı gayeli hususların de teklifte yer aldığına işaret etti. Akyürek, caddeye cephesi olmayan alanlarda sera kurulmasının yolunun da açılacağını kaydetti.

Kanunla, genel güvenlik ve asayiş açısından sorun oluşturan binalarla ilgili süratli davranılabilmesine, daha kolay yıkılabilmesine, süreç yapılabilmesine imkan tanındığını vurgulayan Akyürek, şu bilgileri verdi:

“Şehir merkezlerinde ya da trafiğin sıkışık olduğu alanlarda yapılaşmamış parseller var. Tahminen on yıllarca kalabiliyor, buraların otoparka dönüştürülmesi, geçirimli gereçle kaplanarak otoparka dönüştürülmesiyle ilgili özel bir unsur konuldu. Böylelikle otopark problemine tahlil getirici bir düzenleme bu değişiklikle gerçekleştirildi. Bu kanunla otopark problemini azaltmaya yönelik adımları belediyelerimiz kesinlikle atacaktır. Kamu hizmet alanlarının yeteri kadar ayrılabilmesi için okul, toplumsal tesis üzere gereksinimlerin daha yeterli formda giderilebilmesi maksadıyla düzenlemede iştirak hissesi ve kamu paydaşlık hissesi birleştirilerek yüzde 45’e çıkarıldı.

Tarım yerlerinin tahsisinde, satışında ziraî emelli kullanmak kuralıyla, bunlarla ilgili bir düzenleme getiriliyor. 2B taşınmazlarıyla ilgili ortaya çıkan problemlerin giderilmesine yönelik düzenlememiz var. İnşaat kesiminde müteahhitlerden kaynaklı problemler var. Kanunla, inşaat dalında yaşanan birtakım problemlerin tahliline ait bir husus var. Tamamlanmayan yapılarla ilgili maliklerin de feshetme yetkisi geliyor. Afet riski taşıyan alanlar var. İstanbul’da da bunun son aylarda örneklerini gördük. Afet riski taşıyan, yıkılan, yıkılma tehlikesi altındaki yapılarla ilgili kurumlarımıza resen harekete geçebilme, buraların öncelikle dönüşüm alanı olarak düzenlenebilmesi noktasında husus getirildi.”

Kaynak: AA

Başa dön tuşu