CHP’den 11. Kalkınma Planı eleştirisi

CHP Genel Lider Yardımcısı Orhan Sarıbal, “11. Kalkınma Planı, AKP’nin 17 yıldır tarımda yaşattığı aksilikleri kayıt altına aldığı, özeleştiri yaptığı lakin buna da devam edeceğine dair bir tavır dokümanıdır. 11. Kalkınma Planı, çiftçiyi bitirme ve yok etme planıdır.” dedi.  

Sarıbal, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, 11. Kalkınma Planı’nın, TBMM Plan ve Bütçe Komitesinde tenkitler dikkate alınmadan kabul edildiğini söyledi. 

Planda tarım topraklarını müdafaaya dair somut tek bir sözün ve yaptırımın olmadığını savunan Sarıbal, “AKP’nin 17 yıldır çıkardığı kanunlara baktığınızda bütünüyle tarım topraklarını yok etmeye, öbür maksatlara kullanmaya dair bir siyaset izlediler. Bu program da korunmayacağının açık bir bildirisini vermektedir.” sözünü kullandı. 

Sarıbal, 11. Kalkınma Planı’nda besin egemenliği ve güvenliğine dair hiçbir şeyin olmadığını, yalnızca temennilerin bulunduğunu öne sürdü. 

AK Parti iktidara geldiğinde yüzde 35 olan ziraî istihdamın bugün yüzde 17-18’lere düştüğünü lisana getiren Sarıbal, “Bu gidişle çok daha süratli bir gerileme olacak. O yüzden tarımda istihdamın ne olacağına dair hiçbir belirti yok. 5 yıl sonra kaç kişi tarım yapacak? Nasıl olacak ve bu çalışanların bu alandaki sorumlulukları ne olacak onunla ilgili hiçbir kriter, data, açıklama yok.” diye konuştu. 

“Çiftçi batmış durumda” 

Tarımın sürdürülebilmesi için çiftçinin ayakta kalması gerektiğini vurgulayan Sarıbal, şunları kaydetti:

“Çiftçinin üretim yapması ve borç nizamını sağlaması lazım. Çiftçi batmış durumda. 2002 yılında 2,8 milyon çiftçinin 530 milyon lira borcu vardı. Bugün ise 2,1 milyon sayısına düşen çiftçinin 118 milyar milyar lira borcu var. Çiftçinin borcu 222 kat artmış. Bu borçlar yapılandırılmazsa çitçinin gelecekte bu borcu ödeme ve tekrar üretimde kalma imkanı ve imkanı yoktur. Bu program o yüzden tıpkı vakitte tarımın vefat fermanıdır. 11. Kalkınma Planı, AKP’nin 17 yıldır tarımda yaşattığı aksilikleri kayıt altına aldığı, özeleştiri yaptığı lakin buna da devam edeceğine dair bir tavır dokümanıdır. 11. Kalkınma Planı, çiftçiyi bitirme ve yok etme planıdır.” 

Kaynak: AA

Başa dön tuşu