Cumhurbaşkanı Erdoğan Japonya’da ‘Ara Güler Sergisi’ni açtı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Japonya’nın Kyoto kentinde “Ara Güler Sergisi”nin açılışını gerçekleştirdi.

Serginin düzenlendiği Tofukuji Tapınağı’na eşi Emine Erdoğan ile gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a açılışta Altes Prenses Akiko da eşlik etti.

Açılış öncesinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 vesilesiyle Japonya’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti söz ederek, standa konut sahipliği yapan tapınak yetkililerine teşekkürlerini iletti.

Türkiye ile Japonya’nın, Asya’nın doğu ve batı uçlarında yaşayan, esaslı tarihi geçmişe sahip kültürel miraslarını müdafaa başarısı gösteren iki ülke olduğunu söyleyen Erdoğan, bu güçlü mirastan her iki toplumun da istifade edebileceği fırsatların oluşturulmasının son derece kıymetli olduğuna dikkati çekti.

Bu maksatla 2019 yılını Japonya’da Türk Kültür Yılı ilan ettiklerini belirten Erdoğan, “İnşallah sene boyunca Türkler ve Japonlar ortasındaki kadim dostluğu daha da perçinleyecek birçok aktiflik düzenleyeceğiz. Böylelikle her iki halkın birbirini daha düzgün tanımasını, tarihi, kültürel ve beşeri birikimlerinden daha fazla istifade etmesini sağlayacağız. Bu vesileyle Türkiye’den Japonya’ya, Japonya’dan Türkiye’ye gidiş gelişler de artacaktır, turizm canlanacaktır diye inanıyorum.” diye konuştu.

Erdoğan, bu durumun teşviki için birtakım kültürel etkinliklere imza attıklarını, “Hazineler ve Osmanlı İmparatorluğu’nda Lale Geleneği” standının Tokyo’da iki ay boyunca ağır ilgi gördüğünü lisana getirdi.

Serginin yaklaşık 170 bin kişi tarafından gezildiğini ve kendisinin de Altes Prenses Akiko ile sergiyi ziyaret ettiğini anımsatan Erdoğan, “Ecdadımızın inceliğini ve zarafetini bu stant vesilesiyle tekrar görme imkanını bulduk.” tabirini kullandı.

Serginin temmuz ayının sonuna kadar Kyoto Ulusal Çağdaş Sanat Müzesi’nde açık olacağını söyleyen Erdoğan, standın Tokyo’da gördüğü ilgiyi burada da göreceğine inandığını belirtti.

Açılışını yapacakları Orta Güler Standı’nın bir öbür değerli sanatsal aktiflikleri olduğunu vurgulayan Erdoğan, daha evvel Londra ve Paris’te büyük bir teveccühle karşılanan sergiyi bu kere Kyoto’da Japon sanatseverlerin beğenisine sunduklarını bildirdi.

Erdoğan, 17 Ekim 2018’de hayatını kaybeden Orta Güler’in Master of Leica unvanına sahip dünyanın en âlâ 7 fotoğrafçısından biri olduğunun altını çizerek “Ülkemizin son yıllarda yetiştirdiği en başarılı sanatkarlardan olan Orta Güler’in fotoğraf standının açılışını yapmak şahsım için de gurur kaynağıdır.” dedi.

Güler’in 90 yıllık ömründe çektiği fotoğrafların İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin adeta görsel hafızasını oluşturduğunu tabir eden Erdoğan, “Kendini ‘tarihi, makinesiyle yazan bir foto muhabiri’ diye tanımlayan Orta Güler son nefesine kadar fotoğraf makinesinin deklanşörüne bizim için, tüm insanlık için basmayı bırakmamıştır. Bu stantta yer alan yaklaşık 60 fotoğrafın birden fazla usta sanatkarın objektifinden doğup büyüdüğü İstanbul’a dair eşsiz izlenimleri yansıtıyor.” diye konuştu.

Ara Güler’in yarım asrı aşan meslek hayatı boyunca çektiği fotoğrafların dünyanın dört bir yanındaki müzelerin, koleksiyonların, albüm ve stantların baş köşesinde yer aldığını anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

“İstanbul’u hayatının ve sanatının odağına koyan Orta Güler’in serüveni Türkiye’nin yakın tarihinde de adeta bir özet üzeredir. Sergiyi ziyaret eden Japon dostlarımızın İstanbul ve Türkiye ile ilgili bilgi dağarcığına bu vesileyle katkıda bulunmak bizler için büyük bir memnunluk olacaktır. Bu standın tarihe damgasını vurmuş olan Türk ve Japonlar ortasındaki kadim dostluğu daha da güçlendireceğine inanıyorum. Doğal birebir biçimde bu ortada bu standın daha güçlü bir halde İstanbul’da doğuşuna da vesile olan Doğuş Grubu’na, münasebetiyle Ferit Bey’e de bilhassa teşekkür ediyorum.”

Konuşmasının sonunda Orta Güler’i hürmetle yad eden ve Japon sanatseverleri standa davet eden Erdoğan, emeği geçenlere teşekkürlerini sundu.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu