Daikin Türkiye, ihracatını yüzde 55’e çıkaracak

Sektör ihracatında Türkiye birincisi olduklarını kaydeden Daikin Türkiye CEO’su Hasan Başkan, 2019’un ikinci yarısında merkezi sistemler ve VRV yatırımları yapacaklarının bilgisini verdi. Bu yatırımla pazarı genişleterek bütün Ortadoğu’ya Türkiye’den eser göndermeyi hedeflediklerini tabir eden Lider, “Ortadoğu, bu eserleri şu anda Belçika’dan alıyor. Kombideki sınır sayımızı bir tane daha artıracağız. Kombi sınırımızın kapasitesini yüzde 50 artırmayı planlıyoruz. Bu alanda ihracat potansiyeli çok yüksek, önemli talep var. Bilhassa Çin pazarından çok yüklü bir talep bekliyoruz. İhracat oranımızı önümüzdeki yıl yüzde 55’e getirmeye çalışacağız” dedi.

Daikin Türkiye’nin 2011 yılında 202 milyon TL olan cirosunu 2018 yılında 1.7 milyar TL’ye çıkararak yedi yılda 8.5 kat büyüdüklerini vurgulayan Hasan Başkan, ekonomik dalgalanmalarla kuvvetli geçen 2018 yılında yüzde 33 büyüme kaydettiklerini söyledi. Bu artışın daima kapasite artışı, yeni eser yatırımı ve pazar büyümesi ile gerçekleştiğini kaydeden Başkan, “İhracatımız bu yıl yaklaşık 50 milyon dolar daha arttı ve bu kapsamda yaklaşık 200 milyon dolar gayemize yaklaştık” diye konuştu.

Türkiye dışında Türk cumhuriyetleri ve Kuzey Irak’ın da 2011’den beri Daikin Türkiye’ye bağlı olduğunu anlatan Hasan Başkan, “Oralarda ektiğimiz tohumlar yavaş yavaş yeşermeye başladı. Bir ülke krize girerken başkası çıkıyor. Tek yere bağımlı olunduğunda sorun yaşanabiliyor. Farklı yerlere dağılınca, bir yerde sorun yaşarken öbür bir yerde büyümeye başlıyorsun. Öte yandan Türkiye de çok küçülmedi. ÖTV’nin kaldırılmasının da olumlu tesiri oldu. Bu gelişmeler birbirini dengeledi, ihracatımızı da biraz artırınca büyümeyi yakaladık. Önümüzdeki iki yılda 150 milyon TL’nin üzerinde yatırım yapacağız. Maksat pazarımız ise Çin. Bu yıl ciromuzda da yüzde 30’luk artış bekliyoruz” sözünü kullandı.

Ar-Ge, inovasyon ve teknolojiyle iklimlendirme kesimine istikamet verdiklerini belirten Hasan Başkan, Daikin’in Japonya ve ABD’de çok büyük iki teknoloji merkezinin bulunduğunu lisana getirdi.

Daikin’in Japonya’daki Teknoloji ve İnovasyon Merkezi’nde 300 milyon dolarlık yatırım yaptığını lisana getiren Lider, şöyle devam etti: “Sadece Ar-Ge takımında toplam 2 bine yakın mühendis çalışıyor. Ar-Ge merkezimizde yürüttüğümüz çalışmaların bir sonucu olarak bugün CERN’de bile Daikin’in yüksek teknolojili eserleri kullanılıyor. Yıllık ortalama bin 300 civarında patent yayınlıyoruz. Bütçemizin kıymetli bir kısmını Ar-Ge ve inovasyona ayırıyoruz.”
“R32 gazı ile dünyada yeni bir gelişmeye imza attık”

Daikin’in Ar-Ge çalışmalarının temelini; eserlerin iyileştirilmesinin yanı sıra etrafa en az ziyan veren özelliklere ulaştırılmasının oluşturduğunı vurgulayan Hasan Başkan, bu maksatla R32 ismi verilen yeni jenerasyon gaz kullanımına geçerek, tüm dünyada yeni bir gelişmeye imza attıklarını kaydetti.

Reform 32 olarak isimlendirilen bu soğutucu akışkan ile klimaların güç verimliliğini en üst seviyeye çıkarmanın ve sistemlerin global ısınma tesirlerini en aza indirmenin mümkün olduğunu söyleyen Lider, “Avrupa’da olduğu üzere Türkiye’de de Islahat 32 soğutucu akışkanı içeren birinci split klimaları biz piyasaya sunduk ve bunun yaygınlaşması için çalışıyoruz. Bu hedefle 93 adet patentimizi fiyatsız olarak dalın kullanımına açtık” dedi.

Madoka, 2018 IF Tasarım Ödülü’ne sahip

Enerji verimliliğini optimize ederken kullanıcı konforunu en üst düzeye çıkarmanın, tasarımı teknolojiyle birleştirmenin de büyük ehemmiyet taşıdığını söz eden Hasan Lider, “2018 IF Tasarım Ödülü’ne sahip yeni premium dizaynlı kullanıcı dostu Madoka kumandalarının pürüzsüz çizgileri, mavi (Daikin Eye) dairesel ekranı ile şık bir görünüm sağlıyor. Madoka, Japonca’da çember manasına geliyor. Eser sade, çember biçimindeki mavi aydınlatmasıyla hem dünyaca ünlü Japon markası Daikin’e hem de dizaynda yalınlık ideolojisine odaklı Zen kültürüne gönderme yapıyor. 85 x 85 mm ölçülerine sahip olan Madoka kumanda, kompakt yapısıyla elektrik düğmesi ölçülerine uygunluk sağlıyor” açıklamasında bulundu.

Mat beyaz, metalik ve mat siyah olmak üzere üç farklı renk seçeneğiyle bulunduğu yere ahenk sağlayan Madoka’nın bu özelliğiyle iç yer dizaynında avantaj yarattığını lisana getiren Başkan, şunları kaydetti: “Kullanıcı tecrübesinin artırılmasına odaklanan Madoka, çağdaş iklimlendirme denetim ihtiyaçlarını karşılama sırasında kullanıcıya daha fazla kolaylık, erişilebilirlik ve esneklik alanı açıyor. Kumanda, açma/kapama düğmesi dışında tümüyle dokunmatik denetim sağlıyor.”

“Tüm split klima eser gamımızı, R32 soğutucu akışkanlı hale getireceğiz”

İklimlendirme bölümünde yakın gelecekte daha fazla görünmesi beklenen hibrit aygıtlara da yatırım yaptıklarının altını çizen Hasan Başkan, “Biz daha bugünden A+++ hibrit teknolojiye sahip ısı pompaları satışı yapabiliyoruz. Geleceğin muhtaçlıklarını bugünden tahlil ederek, buna nazaran yenilikçi eserler geliştiren bir firma olduğumuz için de kesimimizde her vakit öncü olarak anılıyoruz. 2018 yılında fabrikamızdaki yeni yatırımla R32’li klimaların Türkiye’de üretimine başlamıştık. 2019 yılında tüm split klima eser gamımızı da R32 soğutucu akışkanlı hale getireceğiz” dedi.

Başa dön tuşu