Dalaman’daki orman yangınında alevler Göcek’e ulaştı

Muğla’nın Dalaman ilçesinde dün çıkan ve Fethiye’ye sıçrayan orman yangını devam ediyor.

Dalaman ilçesi yakınlarında dün saat 15.10’da çıkan orman yangını sonrası harekete geçen Muğla Valiliği ve Vilayet Jandarma Komutanlığı grupları ile Orman Bölge Müdürlüğü koordinesindeki orman yangınlarıyla gayret grupları, 13 dakika sonra Karaağaç mevkisi Kızılçam Koru Ormanları’nın bulunduğu alandaki alevlere birinci müdahaleyi gerçekleştirdi.

Yangın sonrası bölgeye ulaşan 520 işçi, 105 arazöz, 18 dozer ve iş makinesiyle söndürme çalışmalarını gece uzunluğu sürdürdü.

Sabahın birinci ışıklarıyla hava araçları da bölgede çalışmalara tekrar başladı. Bölgeye sevk edilen çok sayıda helikopter yangına havadan müdahale ediyor.

Herhangi bir can kaybının yaşanmadığı yangında, 350 hektar alanın etkilendiği, faaliyette olmayan bir butik otelin tahliye edildiği, söndürme çalışmalarına katılan bir arazözün yandığı, birtakım iş makinelerinin ziyan gördüğü öğrenildi.

Muğla Valisi Esengül Civelek, Fethiye ilçesine kadar yayılan yangınla ilgili oluşturulan kriz merkezinde çalışmaları yönetiyor.

Bakan Pakdemirli Muğla’ya hareket etti

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Dalaman ilçesinde çıkan yangın nedeniyle Rusya’daki temaslarını tamamlayarak Muğla’ya hareket etti.

Alınan bilgiye nazaran, 3. Global Balıkçılık ve Deniz Mahsulleri Fuarı hasebiyle Rusya’da bulunan Bakan Pakdemirli, Dalaman’da çıkan ve Fethiye ilçesine kadar yayılan yangınla ilgili Muğla Valisi Esengül Civelek’i telefonla arayarak bilgi aldı.

Yangına müdahale için etraf ilçelerin yanı sıra Ankara, Eskişehir, Balıkesir, Bursa, Konya, Kütahya, Antalya, İzmir, Denizli ve Aydın’dan bölgeye gruplar gönderilmesi talimatını veren Pakdemirli, tüm imkanların seferber edilmesini istedi.

Pakdemirli yangınla ilgili, “Can ve mal kaybımız yok Allah’a şükür, yalnızca içinde kimse olmayan bir butik otel bir ölçü etkilenmiş gözüküyor.” dedi.

Rusya’daki temaslarını tamamlayarak Muğla’ya hareket eden Pakdemirli, yangının çıktığı bölgede incelemelerde bulunarak, Orman Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan kriz merkezinde söndürme çalışmalarını yönetecek.

Göcek’te gökyüzünü duman kapladı

Karacaağaç Mahallesi’nde başlayan yangın nedeniyle komşu Kayadibi ve Taşlıca mahalleleri boşaltıldı.

Jandarma ve Orman İşletme Müdürlüğü grupları anonslar yaparak alevlerin tehdit ettiği mahalle sakinlerinden meskenlerini boşaltmalarını istedi. Takımların çalışmasıyla her iki mahalledeki 34 konut önlem emelli tahliye edildi.

Bunun üzerine mahalle sakinleri taşıyabildikleri eşyalarını traktörlerine ve kamyonetlerine yükleyerek bölgeden uzaklaştı. Kimi vatandaşlar da ahırlarda bulunan hayvanlarını inançlı bölgelere götürdü.

Yangın, Fethiye’ye bağlı Taşbaşı ve Gökçeovacık ile turistik Göcek Mahallesi’ne kadar ulaştı. Bölgeden yükselen dumanlar Göcek’te gökyüzünü kapladı.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu