Darbeci 44 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istemi

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe teşebbüsünde Sualtı Taarruz (SAT) ile Kurtarma ve Sualtı Komutanlıklarında misyonlu 38 askerle bu çalışandan sorumlu kelamda Deniz Kuvvetleri yapılanmasının “mahrem imamı” pozisyonundaki 14 sivilin de ortalarında bulunduğu 52 sanığın yargılandığı davada, savcılık mütalaasında, 44 sanığın ”Anayasayı ihlal” hatasından ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırılması istendi.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısındaki binada yapılan duruşmada, cumhuriyet savcısı temel hakkındaki mütalaasını okumayı tamamladı.

Mütalaada, sanık eski Binbaşı Hakan Egemen’in öbür asker sanıklara örgütsel talimatlar verdiği, asker olan sanıkların darbe teşebbüsü öncesinde ve sonrasında Ümraniye, Üsküdar ve Çekmeköy’de bulunan firari ve tutuklu olan sanık mahrem imamların meskenlerinde toplantılar yaptığı, sanıkların cep telefonlarıyla birbirleriyle irtibata geçtikten sonra telefonlarını kapattıkları ve sanıkların cep telefonlarında yapılan baz incelemelerinde mahrem imamların konutlarının yakınlarında sinyal verdiği belirtildi.

Asker ve polislerin Doğu’da yahut Güneydoğu’da bir şehit verildiğinde, birinci yaptıkları hareketin aileleri aramak olduğu anlatılan mütalaada, bu durumun darbe teşebbüsü gecesi sanıkların HTS kayıtlarına yansımadığı, bu durumun hayatın olağan akışına muhalif olduğunu, sanıkların darbe teşebbüsü öncesinde HTS kayıtlarında birbirleriyle irtibata geçtikleri lakin 16-17 Temmuz 2016 tarihlerinde ise bu bağlantının bıçak üzere kesildiğinin tespit edildiği değerlendirilmesinde bulunuldu.

Bir kısım silahların sanıkların gösterdiği yerlerde kazılarak çıkartıldığı, bir kısmının ise denize atıldığının tespit edildiği kaydedilen mütalaada, sanıkların darbe gecesi toplantılarda kararlaştırılan vazife yerlerine gidemediğini, bu durumun vatandaşlar sayesinde olduğu aktarıldı.

Mütalaada, sanıkların kabahati icraya başladıklarını, asker sanıkların derdest edilecek bireyleri korumasıyla alakalı misyonlarının olduğu, bu durumun sanık Hakan Egemen’in buyruk ve komutasında bulunduğu, sanıkların cürümden istekli vazgeçmedikleri, öteki asker olan sanıkları, sanıklar Şeyhmus Direk ve Hakan Egemen’in örgütlediği değerlendirildi.

Sanıklar eski Albay Şeyhmus Direk, eski Binbaşı Hakan Hükümran ile mahrem imam olan sanıklar Servet Memiş, Yusuf Baytar, Ahmet Taşçıoğlu, Emrullah Merallı, Başkan Yılmaz, Kemal Işıklı, Nihat Mengi ve Sadık Yılmaz’ın ‘’Anayasayı ihlale azmettirme’’ kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırılması mütalaada istendi.

Mütalaada, ortalarında eski Binbaşılar Zeki Bayer, Murat Çetinkaya, Tahsin İşlekel’in olduğu 34 sanığın da ‘’Anayasayı ihlal” hatasından ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırılması talep edildi.

Toplam 45 sanığın da ‘’terör örgütüne üye olmak’’ cürmünden 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar mahpus cezasına çarptırılması istenilen mütalaada, 7 firari sanığın evraklarının ayrılmasına ve tutuksuz sanıklar Şeyhmus Direk ile Timur Ağca’nın da tutuklanması istendi.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu