“Denim ihracatında dünya dördüncüsüyüz”

BURSA (DÜNYA) – Kalitesi ve tasarım gücünün yanı sıra, memleketler arası pazarlarda müşterilerin beklentisine anında karşılık verebilme kabiliyetiyle dünyanın birinci beş tedarikçisi ortasında yer alan Türkiye, İtalya’da düzenlenen Denim Premiere Vision Milano Fuarı’nda gücünü bir defa daha gösterdi. Dünya genelinden 93 firmanın katıldığı fuarda Türkiye, 27 firma ile en çok iştirak sağlayan ülkeler ortasında birinci sırayı aldı.
Sektörü ihracata teşvik etmek için çalışmalarını aralıksız sürdüren Uludağ Dokuma İhracatçıları Birliği (UTİB), Denim Premiere Vision Milano fuarına da ulusal iştirak tertibi düzenledi. Türkiye’nin 80’li yıllarda yaptığı yatırımlar ve sonrasındaki çalışmalar ile dünya denim ticaretinde dördüncü büyük tedarikçi pozisyonuna ulaştığını belirten UTİB İdare Heyeti Lideri Pınar Taşdelen Engin, “Her yıl daha çok firmamızın bu pazarda gücünü artırması için dayanak veriyoruz. 27 firma ile en çok iştirak sağlayan ülkeler ortasında yerimizi aldık. UTİB standımızda firmalarımızın her türlü gereksinimine karşılık verecek formda çalışmalarımızı yaptık. Ayrıyeten fuara katılan Türk firmalarının bilgilerinin yer aldığı tanıtım kataloğunu bastırarak fuar ziyaretçilerine dağıttık” dedi.

Türkiye denim modasına taraf veriyor

Türk denim bölümünün dünya pazarındaki tesiri her geçen yıl artıyor. Kesimde yarattığı yenilikler ile de dikkat çeken firmalarımız, yeni teknoloji eserleri ve dizaynları ile hem denim kumaşında hem de hazır giysi alanında rakipsiz olduğunu bir defa daha dünyaya gösterdi. Birçok milletlerarası hazır giysi kuruluşunun ekonomik ve kaliteli üretim şartları arayışında, kendileri için tıpkı vakitte bir pazar da olan Türkiye’yi tercih etmesinin kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Pınar Taşdelen Engin, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Tekstildeki süratli yükselişin nedeni; Türkiye’deki firmaların üretim ve pazarlamadaki başarısı ve Avrupa’ya yakınlığını coğrafik bir avantaj olarak değerlendirmesinden kaynaklanıyor. Üretimde sürat çok değerli olduğu için, talep edilen kapasiteye ve kalite standartlarına ahenk sağlayabilen endüstriciler, zorlanmadan üretim ve ihracatta muvaffakiyet elde ettiler. O denli ki bir vakitler yabancı markaların dizaynlarını üreten Türkiye, günümüzde, kendi markalarını yaratan, dizaynları ve teknolojik eserleri ile dünya denim modasına istikamet veren ülke haline geldi. 2018 yılında hem denim kumaşı hem de denim giysi ihracatında dünyanın en başarılı ülkeleri ortasında yerimizi aldık. Toplam 4 milyar 910 milyon dolar olan dünya denim kumaş ihracatında 338 milyon dolar ihracat ile yüzde 7, hazır giysisinde ise 2.1 milyar dolar ihracat ile yüzde 4.5 hisseye ulaşarak, her iki branşta da dünyanın en fazla ihracat yapan dördüncü ülkesi olduk.”

Kumaşta da hazır giyside de üst segmente yönelik üretim yapıyoruz

Türkiye’nin en fazla denim kumaşı ihraç ettiği ülkelerin başında Tunus, Mısır, İtalya, Fas ve Bangladeş geliyor. Maliyetler açısından üretimin daha çok doğuya kayması ve global firmaların birçoğunun bu ülkelerde üretim faaliyetleri içinde olmasının bu ülkelere ihracatı artırdığına dikkat çeken Pınar Taşdelen Engin, Denim giysi ihracatında ise Almanya, İspanya, Birleşik Krallık, Hollanda ve Danimarka’nın birinci sıralarda yer aldığını bildirdi. Taşdelen Engin, denim giysi ihracatımızdaki birinci beş ülkeye bakıldığında Türkiye’nin en üst segment denim giysi üretebilme kabiliyetinin de net bir biçimde ortaya çıktığını söyledi.

Denim kumaş ithalatında Türkiye için en değerli gaye pazarların başında Uzak Doğu’da Çin, Bangladeş ve Vietnam, Avrupa’da İtalya, Amerika kıtasında Meksika ve ABD, Orta Doğu’da ise Tunus ve Mısır’ın geldiğini belirten UTİB Lideri Pınar Taşdelen Engin, hazır giyside ise ABD, Avrupa Birliği ülkelerinin tamamı, Japonya ve Hong Kong’un öncelikli maksat pazarları olduğunu açıkladı.

Başa dön tuşu