Denimciler ihracatta yüzde 75 artış hedefliyor

Moda sanayisinin vazgeçilmez eseri haline gelen denim kumaş tüm markalar tarafından üretilen, her yaş kümesi tüketicinin giysi usulünü yansıtarak kullandığı, kullanım alanı artan bir bölüm haline geldi. Türkiye’de son üç yılda yapılan yatırımlar ile denim kumaş üretim kapasitesi yaklaşık yüzde 20 arttı ve 2018 yılı prestijiyle 420 milyon metrekareye çıktığı varsayım ediliyor. Bölüm oyuncuları; teknoloji, tasarım ve Ar-Ge faaliyetleri ile gerek eser kalitesi gerekse eserlerin standartlara ve modaya ahengi ile katma bedel sağlayan faaliyetlerde bulunuyor.

2018 yılında Türkiye ihracatının kilogram başı ortalama ünite fiyatı 1.3 dolar bedelinde gerçekleşirken, dokumacılık ve hammaddeleri dalı kilogram başı ünite fiyatı 4.2 dolar ile ortalamanın üç katını aştı. Denim kumaş kilogram başı ünite fiyatı ise 2017 yılında 9.7 dolar olurken, 2018 yılında ihracatta ölçü ve bedel bazında düşüş yaşanmasına rağmen, bu sayı 9.8 dolara yükseldi. Üretici firmaların teknik dokuma eserlerinin kilogram ünite fiyatının üzerinde bir fiyat yakaladıklarını bildiren dal temsilcileri, ünite fiyatta yeni devirde de artış yaşanacağını söz ediyor.

Pazar çeşitliliği kapsamında istikrarlı büyümeye değer veriliyor

Yeni periyotta, tüm eser kümelerinde ihracatını bir evvelki yılın üzerinde bir kıymete ulaştırmayı hedefleyen dal, 2013 yılındaki ihracat rekoru olan 435 milyon doların üzerine çıkmak istiyor. Uzun vadede ise AB’nin birinci tedarikçisi olduğu üzere küresel tedarikçiler ortasında da birinci sırada yer almayı hedefliyor.

Pazar çeşitliliği kapsamında istikrarlı büyümeyi en değerli maksatlarından biri haline getirdiklerini aktaran kesim temsilcileri, kumaş dalı olarak pazarların yüzde 75’inde ihracat artışı gerçekleştirmeyi bir öbür değerli amaç olarak belirledi. Uzmanlar, denim kesiminin güçlü ihracat performansının yanında en kıymetli özelliklerinden bir adedinin de hazır giysi bölümü ile birlikte Türkiye iktisadına yılda yaklaşık 2.5 milyar dolar net döviz girişi sağlanması olduğunu aktarıyor.

İhracat, 2018’de ve bu yılın birinci beş ayında düştü

İstanbul Dokumacılık ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nden (İTHİB) edinilen bilgiler, üretime ait resmi kayıtlar, TÜİK’e ilişkin ve en son 2016 yılına ilişkin kayıtlara nazaran, denim kumaş üretimi yaklaşık 350 milyon metrekareye ulaşarak, yedi yılda üretim kapasitesi iki katına çıkardı. 2016 yılından bu yana üretim kapasitesinin yaklaşık yüzde 20 civarında artış gösterdiği ve 2018 yılı prestijiyle 420 milyon metrekareye ulaştığı kestirim ediliyor.

Denim kumaş ihracatına bakıldığında, Türkiye dokumacılık ve hammaddeleri dalının yüzde 4’ünü oluşturuyor. 2017 yılında 369 milyon dolar bedelinde ihracat gerçekleşirken, 2018 yılında yüzde 8’lik düşüş ile 338 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Bu yılın birinci beş ayında ise geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 17’lik düşüş ile yaklaşık 129 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti. Bu devirde ihracat düşüş trendi gösterirken, yılın ilerleyen aylarında artışa geçmesi bekleniyor.

Denim kumaş dalı, pazar çeşitliliğini ise artırıyor. 2017 yılında 74 ülkeye ihracat yapılırken, 2018 yılında 81 ülkeye ve bu yılın birinci beş ayında 88 ülkeye denim kumaşı ihracatı yapıldı. 2018 yılında denim kumaş ihracatında en değerli ihracat pazarları ortasında yüzde 16’lık hisse ve 55 milyon dolar ile Tunus birinci sırada yer aldı. Tunus’u sırasıyla yüzde 14 ile Mısır, yüzde 10 ile İtalya, yüzde 8 ile Fas ve yüzde 7.2 ile Bangladeş takip etti. Türkiye denim kumaş ihracatına ülke kümeleri bazında bakıldığında ise Afrika ülkeleri başta gelirken, Uzakdoğu ülkeleri ve AB ülkeleri de büyük pazarları oluşturuyor.

Katma pahalı eser, tasarım ve teknoloji öne çıkıyor

Global denim kumaş ihracatı sıralamasında 2018 yılı datalarına nazaran, birinci sırada yüzde 42 ile Çin en büyük hissesi alırken, ikinci sırada Pakistan yüzde 12, üçüncü sırada Hindistan yüzde 8, dördüncü sırada Hong Kong yüzde 7 ve beşinci sırada Türkiye yüzde 7 hisse ile en büyük küresel denim kumaş tedarikçileri oldu. Kelam konusu beş ülke, küresel denim kumaş talebinin yüzde 77’sine karşılık veriyor. Ayrıyeten Türkiye, yaklaşık yüzde 30’luk hisse ile AB’nin en büyük denim kumaş tedarikçisi pozisyonunda bulunuyor. Türkiye’yi sırasıyla İtalya ve Pakistan takip ediyor. ABD pazarına bakıldığında ise Türkiye yüzde 15’lik hisse ile dördüncü sırada yer alıyor.

Global pazardaki en büyük oyunculardan olan Türkiye, bugün kendi dizaynları ile koleksiyonlarını hazırlayan, kendi markalarını yaratarak pazarda yer alan ve denim modasına istikamet veren ülkeler ortasında bulunuyor. Ayrıyeten katma kıymetli eser, tasarım, teknoloji, know-how ve yüksek kapasiteli üretim gücü ile globalde en büyük oyunculardan biri olarak dikkat çekiyor.

Başa dön tuşu