“Denizlerde sağlanacak üstünlük önümüzü açacak”

Türkiye’nin denizcilik dalında küre­sel ölçekte daha fazla kelam sahibi olması için çalıştıklarını söyleyen İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi İdare Şurası Lideri Yusuf Öztürk, “Atatürk’ün ‘Zaferi, deni­zi denetim altında tutan, gereksinimi olan şeyi, muhtaçlığı olduğu vakit, istediği yere ulaştı­rabilen ülke kazanır’ kelamını hatırlatmak­ta yarar olduğunu belirtti.

Ülkemizin denizlerde sağla­yacağı üstünlüğün öteki tüm alanlarda da önümüzü açacağına işaret eden Öztürk, “1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 93’üncü yılını bu yıl da coşkuyla kutluyoruz. Üç tarafı de­nizlerle çevrili Türkiye’nin kıyıları, stra­tejik ehemmiyete sahip boğazları, körfezleri ve liman kentleri, güçlü balık çeşidiyle bir deniz ülkesi olduğunu unutmayalım. Bar­baros’un, Piri Reis’in torunları olarak ha­yalimiz denizci millet denizci ülke hedefi­ni yakalamak. Bugün deniz filosu büyüklü­ğü bakımından globalde 15’inci sırada yer alıyoruz. Fakat bu kâfi değil. Mega ge­miler, insansız limanlar ve yeni teknoloji­lerle inanılmaz bir değişim yaşanan deniz­cilikte daha süratli ilerlemeliyiz. Lojistiğin gerektirdiği tüm altyapılar, demiryolları, karayolları ile irtibatları olan, çağdaş yö­netim sistemleri ile yönetilen, yeni kuşak gemilere en kısa müddette ve yüksek randımanda hizmet edecek limanlarla ülkemizin lojis­tik gücünü ve coğrafik kıymetini artırmak zo­rundayız. Yükümüzü denize en süratli ve en az maliyetle indirdiğimiz ölçüde rekabet gücümüz artar” dedi.

“Tek Jenerasyon Tek Yol projesinde demiryolu ve limanlarla yer almalıyız”

Anadolu’nun Asya ile Avrupa ortasında do­ğal bir kara, deniz ve güç köprüsü gö­revi gördüğünü kaydeden Öztürk, “Uzakdoğu ile Batı Avrupa’yı deniz ve demir yolu ile bağlamayı planla­yan Tek Nesil Tek Yol projesinin içinde demiryolu ve limanlarımızla yer almalı­yız. Şangay’dan Londra’ya gönderilen bir konteynerin güzergâhında kesinlikle ülke­miz limanları bulunmalı. Öte yandan Ege Bölgesi’nin de Anadolu’nun lojistik bölge­si, İzmir’in ise limanlar kenti olarak plan­lanması lazım. Her biri alanında uzman­laşmış ve yapan rekabet içinde çalışacak limanları Ege’nin ve Türkiye’nin üretim gücüne büyük takviye sunacak” tabirini kullandı.

“İzmir Körfezi’ni yüzülebilir hale getirecek rehabilitasyon projesini takip ediyoruz”

Öztürk, “Oda olarak İzmir’in liman ve deniz kenti kimliğini güçlendirecek her projeye des­tek veriyoruz. İzmir Körfezi’nin yüzüle­bilir hale gelmesini, İzmir Limanı’nın ka­pasitesinin artmasına yol açacak İzmir Körfezi Rehabilitasyon projesini yakın­dan takip ediyoruz. 30 Haziran’da Urla’da Türkiye Yüzme Federasyonu işbirliği, İz­mir Büyükşehir Belediyesi ve Urla Beledi­yesi takviyeleri ile yapacağımız açık su yüz­me yarışı ile hem Körfez’de yüzme haya­line bir adım attık hem de yüzme sporunu teşvik ettik” dedi.

Turizm dalında son birkaç yıldır ya­şanan toparlanmayla Türk de­niz turizminde yelkenlerin fora olduğunu anlatan Öztürk, şunları kaydetti: “Mavi seyahati dünyada bir marka yapan Tür­kiye’nin, deniz turizmi ve su sporların­da gideceği daha çok yol bulunuyor. Ülke tanıtımı için çok kıymetli olan kruvaziyer turizminde yeni bir yükselişin eşiğinde bu­lunuyoruz. Türkiye ile Yunanistan tıpkı de­nizi paylaşan iki ülke.Bu iki ülkenin Ege’de deniz turizminde daha yakın işbirliği için­de bulunması için yapılan çalışmalara des­tek oluyoruz.”

Başa dön tuşu