Derya Granit, bu yıl ihracata ve yatırımlara öncelik verecek

Derya Granit olarak, 2018 yılı cirolarının beklentilerinin altında gerçekleştiğini söz eden İbrahim Derya; banka faizlerinin yükselmesi, dövizde yaşanan artışlar ve öteki belirsizliklerin firmalarını olumsuz etkilediğini vurguladı. Bu yıl yeni bir fabrika yatırımı yapmayı planladıklarını söz eden Derya, “Kırşehir’de ocağa yakın yeni bir granit fabrikası düşünüyoruz. Böylelikle fiyatları daha cazip hale getirme imkanımız olacak. Bu yatırımı, her vakit amacımız olan ‘rekabette kelam sahibi olmak ve iktisada daha fazla katkıda bulunmak’ kanısının bir modülü olarak gerçekleştireceğiz. 5 milyon liralık yatırım maliyeti ile kuracağımız yeni fabrikamızı OSB içinde planlıyoruz. Ocak işine girmeyi düşünmüyoruz” diye konuştu.

Ankara füme taşını daha fazla üreterek, iç ve dış pazara dahil edeceklerini lisana getiren Derya, kıymet verdikleri Ar-Ge faaliyetlerini yeni fabrikada da titizlikle sürdüreceklerini vurguladı.

“Türkiye, mermerdeki gücünü gereğince kullanamıyor”

Sektörde yaşanan sıkıntılara da değinen İbrahim Derya, “Bizim en büyük problemimiz iç piyasada çek ile çalışmaya zorlanmamız. 2018’de yazılan çok sayıda çek oldu. Bu durum firmalara ziyan verdi. Benim fikrim çeksiz ve nakit üzerinden ilerleyen bir çalışma ortamı yaratmak. Bu da piyasada nakit akışının dönmesiyle olur” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin mermer bölümünde küresel ölçekte kelam sahibi bir ülke olduğunun altını çizen Derya, şu görüşleri kaydetti: “Mermerde kelam sahibi bir ülke olduğumuz halde, bunu gerçek manada kullanamıyoruz. Zira firmalar zahmetli çalışmak zorunda bırakılıyor. Eserlerimizi bedelinde satamamak yalnızca bizim için değil, tüm ülke için bir kayıptır” sözlerini kaydetti.

Gümrüklere ithalatta antidamping ve ek vergiler gelmesinin; yerli üreticiler, ocaklar ve fabrikalar için olumlu bir gelişme olduğuna dikkat çeken Derya, bunun iç piyasayı canlandıracağını söyledi.

Başa dön tuşu